"Iz odločbe o odvzemu licence ni bilo mogoče razbrati, na podlagi česa se določi odvzem licence za dva meseca," so zapisali. Možen je namreč tudi odvzem licence za pet let, so spomnili, ob večji strokovni pomanjkljivosti oziroma napaki pri delu, ki so jo ugotovili na zbornici, pa bi lahko Kaničevi licenco tudi trajno odvzeli. Na zdravniški zbornici medtem poudarjajo, da so postopek peljali "odgovorno tako do članov kot do javnosti kljub vsem mogočim pritiskom, tako medijev kot nekaterih udeležencev in stranke v postopku". Odločitev je bila pretehtana in primerljiva z do zdaj izrečenimi ukrepi stanovske organizacije, so dodali.

Penko: Postopek je bil voden nezakonito

Odvetnik Kaničeve Boštjan Penko nasprotno ugotavlja, da je tudi ministrstvo zaznalo nepravilnosti, na katere so opozarjali. Kljub temu še vedno meni, da kakršno koli ponovno odločanje o licenci Kaničeve, potem ko se je skupščina zbornice konec leta 2009 že odločila za javni opomin, ni upravičeno. "Ves čas trdimo, da je ta postopek nezakonit in protipraven. Voden je bil nezakonito in v nasprotju s predpisi, čemur je po naši oceni ministrstvo za zdravje pritrdilo," je dejal. Po njegovem je zdaj odprtih več možnosti, vključno s prekinitvijo postopka, kar bi bilo po njegovem tudi najbolj smiselno.

Nekrepovi še vedno čakajo na dokončno odločitev

Če bo odločitev ministrstva pomenila "saniranje" nepravilnega postopka, je to pozitivno, meni odvetnik Andrej Pitako, ki zastopa svojce pokojnega Bora Nekrepa. Kljub temu pa so ogorčeni, ker po štirih letih še vedno ni dokončne odločitve o licenci Kaničeve. Kritičen je tudi do tega, da so Nekrepove kot oškodovance iz postopka pred zbornico popolnoma izločili. Poleg tega pa je težava že v samem upravnem postopku, ki ga je ubrala zbornica, meni Pitako: ta je bil po njegovi ocen "tak, kot da bi odločali o gradbenem dovoljenju".

Upravni postopek, v katerem so Kaničevi izrekli dvomesečni odvzem licence, je zbornica začela, potem ko je upravna inšpekcija opozorila na dotlej nepravilne postopke pri odvzemanju licenc. Zbornica je na ta račun spreminjala tudi svoje akte, tako da o odvzemu licence po novem odloča predsednik zbornice in ne več razsodišče. Pred tem je drugostopenjsko razsodišče zdravniške zbornice Kaničevi prisodilo štirimesečni odvzem licence, skupščina zbornice pa se je odločila le za javni opomin. Zbornica je bila na račun primera Nekrep deležna številnih kritik, na primer protikorupcijske komisije in varuha človekovih pravic, odstopila pa je tudi večina članov drugostopenjskega razsodišča zbornice.