V prijavi komisiji tako razkrivajo, da je Kreft v času, ko je kot član komisije opravljal nadzor nad Lekarno Ljubljana, po elektronski pošti pisal direktorju Lekarne Ljubljana Marku Jakliču in mu ponujal svoje storitve. To je torej storil prav v času, ko je kot uradna oseba opravljal nadzor nad poslovanjem javnega zavoda, in na področju, ki je bilo predmet njegovega nadzora, kar po mnenju Lekarne Ljubljana "predstavlja koruptno ravnanje".

Scenosled in nenavadno izpostavljanje enega od članov komisije se sicer zdita precej nelogična. Poznavalcem dogajanja okrog Lekarne Ljubljana se tako zastavlja vprašanje, ali ne gre pri sporočilu za dogovorjen "manever", s katerim poskuša lekarna zmanjšati težo ugotovitev v nadzoru. Glede na to, da Kreftova pošta ni prva nadzorna blamaža v zadnjem času, pa je vse jasneje, da bodo morali biti na ministrstvu za zdravje pri izbiri nadzornikov precej bolj previdni kot doslej.

Ministrstvo: Prijava ne more vplivati na upravni nadzor

Na ministrstvu za zdravje zatrjujejo, da prijava lekarne zoper dejanja Rajka Krefta ne more vplivati na upravni nadzor. "Rajko Kreft je podpisal zapisnik o nadzornih dejanjih, opravljenih v javnem zavodu Lekarna Ljubljana, in poročilo o opravljenem nadzoru. Ločenega mnenja na poročilo ni podal, ampak je s podpisom soglašal z vsebino poročila," so zapisali. Ob tem so poudarili, da delovanja LL Grosista komisija ni nadzirala. Ugotovitve v poročilu glede te veledrogerije temeljijo na zakonodaji: "Z vplačilom ustanovitvenega vložka je Lekarna Ljubljana pridobila odplačno kapitalsko naložbo, kar ni skladno z zakonom o javnih financah". Podlaga za zapisnik upravnega nadzora je po drugi strani zvočni zapis, ki je bil posnet v postopkih nadzora. To je bila tudi osnova za poročilo o upravnem nadzoru, so pojasnili. Pri tem so upoštevali podatke, ki so jih pridobili pri Lekarni Ljubljana, in zakonodajo, ki ureja področje lekarniške dejavnosti in področje zdravil.

"Marko, pozdravljen!"

Kreft, ki je zaposlen na ministrstvu za obrambo, je novembra lani kar s svo jega uradnega službenega elektronskega naslova Jakliča spomnil, da je med letoma 2007 in 2009 na noge postavil veledrogerijo podjetja Mi kro+Polo in nato Jakliču ponudil "svoje izkušnje pri kreiranju in delovanju LL Grosista". Mimogrede, Kreft je Ja kliča v sporočilu tikal in se nato tudi podpisal kot Rajko, pod tem pa na vedel še svoj uradniški položaj na ministrstvu za obrambo. Na Lekarni zatrjujejo, da kljub osebni ponudbi s Kreftom nikdar niso poslovno sodelovali.

Rajko Kreft je kot član komisije za upravni nadzor takrat vedel, da se nadzor nanaša tudi na veledogerijo LL Grosist, pri katerem je želel "pomagati" Jakliču. Zakaj mu je kljub temu pisal, za zdaj ni jasno. Krefta, ki je te dni na dopustu v tujini in se na telefon ne oglaša, je informacija o prijavi na komisijo za preprečevanje korupcije presenetila, saj, kot pravi, se ni zavedal, da dela kar koli narobe. Meni, da njegova ponudba ni bila sporna, navsezadnje pa se tudi za sodelovanje niso dogovorili, zato tudi prijave na komisijo za preprečevanje korupcije ne želi komentirati.

Kot poznavalec področja bi Kreft lahko vedel, da so že maja lani tako ministrstvo za finance kot številni pravni strokovnjaki opozarjali, da je ustanovitev LL Grosista nezakonita (do enakih ugotovitev so kasneje prišli tudi člani komisije upravnega nadzora).

Taktični manever?

Kreft je kot uradno imenovan član komisije upravnega nadzora očitno odlašal s podpisom poročila, ki ga je komisija izdala. Medtem ko so ga vsi drugi člani podpisali 18. maja, ga je on podpisal šele pet dni kasneje. Kreft je za Dnevnik včeraj dejal, da zapisnika ni podpisal hkrati z drugimi člani komisije zato, ker je bil "zaposlen z drugimi zadevami" in so mu ga šele teden dni kasneje posredovali v podpis.

"Ko g. Kreft ob prvem posredovanju poročila Lekarni Ljubljana tega ni podpisal, se smiselno zastavlja vprašanje o povezanosti tega njegovega ravnanja z morebitno ugoditvijo njegovi ponudbi, ter posledično zbuja sum, da je ta okoliščina vplivala na njegovo vsebinsko odločanje kot člana komisije v tej zadevi," pa so v prijavi protikorupcijski komisiji za pisali v Lekarni Ljubljana. S tem tudi utemeljujejo svojo odločitev, da so s prijavo čakali do zdaj in Kreftovega ravnanja niso prijavili že novembra, ko je pisal Jakliču. Kreftovo ravnanje je po njihovem mnenju v nasprotju z zakonom o javnih uslužbencih, kodeksom javnih uslužbencev in njihovim etičnim kodeksom.

Spomnimo, da je bivši minister za zdravje Dorijan Marušič že junija lani imenoval člane upravnega nadzora, med katerimi je bil tudi Kreft, novembra pa je komisija izdelala za pisnik o nadzoru. Poročilo o upravnem nadzoru je bilo v minulih dneh javno objavljeno na spletni strani ministrstva za zdravje in razkriva vrsto nepravilnosti v delovanju Lekarne Ljubljana. Med drugim tudi to, da naj bi prikazovali neresnične bilančne podatke in je Lekarno Ljubljana bolj kot oskrba z zdravili zanimal dobiček, saj je ljudi spodbujala k prekomernemu uživanju zdravil. V Lekarni Ljubljana so v minulih dneh očitke za vrnili kot "absurdne, neresnične in pavšalne". Včeraj pa na naše vprašanje, ali so se za prijavo protiko rupcijski komisiji odločili prav zaradi rezultatov upravnega nadzora, ki so zanje vse prej kot ugodni, niso od govorili. Na poročilo upravnega na dzora pa se je odzval ljubljanski župan Zoran Janković, ki poudarja, da so v poročilo zapisane zgolj domneve in ne ugotovitve.