Kot je poročal Žurnal 24, na ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport (MIZKS) še niso izračunali, koliko denarja bodo po rebalansu namenili visokošolskim zavodom s koncesijo. Sicer lahko država zasebnim visokošolskim ustanovam nameni največ 4 odstotke vsote, ki jo vsako leto nameni javnim univerzam.

Med prejemniki državnih sredstev tudi fakulteta nekdanjega ministra v Bajukovi vladi

Čeprav so zadnje obdobje zaznamovale razprave o varčevanju na javnih univerzah in celo o omejevanju subvencionirane študentske prehrane, še ni znano, če namerava ministrstvo koncesionarjem zmanjšati sredstva zgolj sorazmerno z zmanjšanjem stredstev, namenjenih javnim ustanovam, ki bi morala biti prioriteta, ali namerava privatnim fakultetam, ki večinoma ponujajo družboslovne programe, še dodatno zmanjšati sredstva.

Od leta 2004 je bilo sicer ustanovljenih 32 visokošolskih zavodov, med njimi le eden javni. Med novoustanovljenimi zasebnimi zavodi jih je koncesijo pridobila tretjina, državna sredstva pa prejemajo tudi trije starejši zavodi: Gea College, Univerza v Novi Gorici in Fakulteta za državne in evropske študije, ki jo je ustanovil nekdanji minister za notranje zadeve v Bajukov vladi dr. Peter Jambrek, ki je hkrati njen solastnik in prodekan za znanstveno raziskovanje in razvoj, vlogo predsednika upravnega odbora pa upravlja še en minister iz Bajukove vlade, dr. Tone Jerovšek.

Pejovnik: Način financiranja skregan z logiko

Nad sedanjim načinom financiranja visokošolskih zavodov je zelo nezadovoljen rektor ljubljanske univerze Stanislav Pejovnik. "Sedanji način financiranja je skregan z logiko javnega in zasebnega sektorja. Zasebni sektor se povsod po svetu financira pretežno iz zasebnih virov," je povedal rektor največje univerze v Sloveniji, ki prav tako opozarja, da bi se morala javna sredstva tudi pri zasebnikih porabljati enako kot v javnih ustanovah, "torej po plačnih razredih in s prepovedjo avtorskih honorarjev ter podjemnih razmerij, kadar to ni dovoljeno v javnih šolah".

Na MIZKS sicer zagotavljajo, da zasebniki s koncesijami na dodiplomski ravni študentom ne smejo zaračunavati še šolnin, se pa lahko financirajo s pomočjo prostovoljnih donacij.

Odgovor na vprašanje, kakšen pristop bodo pri zmanjševanju sredstev za privatne visokošolske ustanove ubrali na ministrstvu, še čakamo.