V letovišču Pinesta vsako leto še vedno naštejejo okoli 32.000 nočitev. V letovišču gostujejo zlasti gorenjski otroci, invalidi in športniki. Zemljišča letovišča je že leta 1961 kupil Okraj Kranj, objekte je kasneje zgradilo Društvo prijateljev mladine, njihov naslednik pa je postal Zavod za letovanje Kranj oziroma iz njega nastalo podjetje Pinesta. To je leta 1992 kot eno prvih ustanovilo svojo odvisno družbo na Hrvaškem, njen tričlanski kolektiv pa je kasneje kranjsko Pinesto olastninil in jo leta 2009 prodal Robertu Širniku oziroma njegovemu podjetju Levant. Potem je Širnik ustanovil novo podjetje in nanj prenesel tudi nepremičnine na Hrvaškem, ki so zdaj milijonske vrednosti. Širniku je na Hrvaškem uspel tudi vpis zemljišč v zemljiško knjigo.

Očitki vsem

Ob lastninjenju Pineste pa naj nepremičnina na Hrvaškem ne bi bila vključena v otvoritveno bilanco; kot lastnik naj bi jo podjetju dal v najem Zavod za zdravstveno zavarovanje. Nanj je bila prenesena leta 1995. "Če bi poznali vsa zakulisja in lobije ob vsem tem, bi morda dojeli, da je nekomu odgovarjalo, da nepremičnin niso vknjižili na domnevnega lastnika," nam je dejal včeraj Robert Širnik, ki je sicer z zadnjim direktorjem Pineste v Kranju Rajkom Kožarjem tudi kazensko ovaden, ker naj bi podkupoval pri nakupu podjetja. "Nič ni res, jaz sem v celotno zgodbo vstopil mnogo kasneje in danes je lastnik nepremičnine moj Mediteranski inštitut za monitoring," je dejal Širnik včeraj. Odvetnik DSU Matija Mauhler pa je dejal, da želi DSU s tožbo dokazati, da nepremičnine pripadajo slovenski državi.

V obdobju po lastninjenju Pineste je bila v javnosti izpostavljena tudi odgovornost takratnega direktorja ZZZS oziroma kasnejšega ministra za zdravstvo Boruta Miklavčiča. Vprašanje, zakaj zemljišč letovišča pri Novigradu na Hrvaškem niso vknjižili, ostaja odprto. Tudi kasnejši prenos lastništva z ZZZS na DSU kot pooblaščeno državno družbo je bil poln zapletov. Očitki so leteli tako na Pinesto Kranj, Širnika, državne ustanove in funkcionarje, kljub temu pa z zemljišči danes dejansko razpolaga Robert Širnik.

Dejavnost je ostala

Otroci z Gorenjske bodo tudi letos odšli v Pineto. Podjetje, ki ga je Širnik kupil in mu kasneje dodal še nepremičnino na Hrvaškem, namreč deluje nemoteno. Glavni prihodek podjetja so že od nekdaj proračunska sredstva za zagotavljanje letovanj socialno šibkejših, ki jih plačujejo občine. Kako je zemljišče, ki ga je nekoč kupila občina Kranj, prek društvene in ponovno državne lastnine pristalo v zasebni lasti, bo očitno moralo odločiti sodišče. Včeraj so se najprej dogovarjali o morebitni poravnavi, za kar je sodnica Marija Bakovnik obema stranema ponudila dodaten rok za razmislek.

Za koliko so trije zaposleni prodali podjetje Pinesta Širniku, ni znano. Nekdanji direktor Rajko Kožar nam je ob prvem zapisu glede Širnikovega "lastninjenja" letovišča na Hrvaškem jasno povedal, da pri tem z zemljišči na Hrvaškem niso trgovali. Robert Širnik (znan tudi kot podpredsednik Društva hrvaško-slovenskega prijateljstva), ki je imel v sosednji državi nesporno več nepremičninskih poslov, pa je očitno spretno izkoristil dejstvo, da v Sloveniji nihče ni vknjižil svojih pravic v zemljiško knjigo.