Kot je dejal Peter Vilfan, v Pozitivni Sloveniji sumijo, da je vladi gospodarska kriza samo izgovor, da si podredi določene institucije, tudi tiste iz civilne sfere, ki so doslej delovale samostojno in neodvisno. Fundacija naj bi namreč po mnenju stranke omogočala demokratično izmenjavo stališč predstavnikov različnih interesnih področjih in vodi v kakovostnejšo obliko organiziranja in financiranja športa.

"Želimo opozoriti, da gre pri predlogu zakona o lastninskem preoblikovanju Loterije Slovenije, ki ga bodo najbrž že v četrtek obravnavali na seji vlade, za neposredno resno poseganje v samostojnost fundacije, kar posledično pomeni izgubo avtonomije te institucije. Fundacija poleg državnega proračuna dolgoročno in stabilno rešuje financiranje slovenskega športa, ker ima stalne dohodke iz koncesij iz iger na srečo. S temi sredstvi je doslej razpolagala neodvisno, z novim zakonom bo po našem mnenju prišlo do podreditve oziroma izgube avtonomije, predvsem glede priprave strokovnih podlag in izhodišč za delovanje ter upravljanje s sredstvi fundacije, saj se ukinja poslovodni organ, direktor, strokovne službe pa prihajajo pod ministrstvo," je na novinarski konferenci dejal Vilfan.

Nekdanji vrhunski košarkar je opozoril tudi na dogajanja v Strokovnem svetu Republike Slovenije za šport, saj prihaja do zaostrovanja med vlado in člani sveta, predvsem tistimi, ki jih je imenoval Olimpijske komite Slovenije (OKS). S tem se nekatere predstavnike športa izloča iz odločanja o letnem programu športa. Za Vilfana je nelogično in nesprejemljivo tudi, da v času nove vlade še ni prišlo do srečanja med ministrom in predsednikom OKS, ki je doslej dokaj uspešno vodil slovenski šport.

"Če vlada želi na rigorozen način spreminjati odnose znotraj slovenskega športa, bi se vendarle morali pogovarjati s tistimi, ki so za šport skrbeli do zdaj," meni Vilfan in dodaja: "Javnost želimo opozoriti, da delitev športne sfere na prave in neprave ni dobra in ni primerna ter sprejemljiva, vlada pa ustvarja konflikt zato, da bi dosegla svoje cilje. V športu se dogajajo podobne stvari, ki so se v zadnjih nekaj mesecih dogajale na drugih življenjskih področjih, kjer je vlada delovala podobno, bi rekel po nekem znanem receptu."

Poslanec Pozitivne Slovenije Jožef Kavtičnik je poudaril, da mora biti šport ločen od politike in dodal, da če bodo prevladale politične odločitve, se na področju razvoja športa, tudi množičnega mladih, ne obeta nič dobrega. "Apeliramo na vlado, da se strezni, da šport prepusti civilni sferi, da zaupa demokratično izvoljenim članom OKS, ki naj v sodelovanju z vlado pripravijo strokovne podlage za pripravo novega zakona o športu, nikakor pa to ne sme biti prepuščeno samo vladi oziroma posameznikom, ki jih minister imenuje kot posvetovalni organ. Tudi s Petrom sva bila povabljena v posvetovalni organ, s čimer sva bila počaščena, a sva ravno zaradi neprimernosti vtikanja politike povabilo zavrnila," sporoča Kavtičnik.