Vsako jutro se med čiščenjem kože srečamo s približno sto različnimi sintetičnimi kemikalijami, ki se nahajajo v večini kozmetičnih izdelkov za obraz, telo in v ličilih. Dokazano je, da več kot 80 odstotkov alergijskih kožnih reakcij na kozmetične izdelke izvira iz konzervansov, umetnih barvil in mineralnih olj.

Umetna barvila in pesticidi dolgoročno povzročajo slabitev imunskega sistema, a se kljub temu uporabljajo v kozmetičnih izdelkih. Seveda je njihova uporaba zakonsko uravnavana in odmerki, ki se lahko uporabljajo v kozmetiki, so dermatološko preverjeni - tisto, kar ostaja nejasno, pa je vprašanje usedlin v telesu po številnih letih uporabe.

Naravna kozmetika včasih le na papirju

V Evropi se označuje za naravne tiste izdelke, ki vsebujejo zgolj pet odstotkov naravnih sestavin. Preostale sestavine pa so lahko tudi različne petrokemične snovi, detergenti, umetna barvila, konzervansi in parfumi. Kaj je tisto, kar ločuje pravo naravno kozmetiko od tiste, ki se samo tako označuje:

- visok delež naravnih aktivnih sestavin: več kot 70 odstotkov,

- izdelki brez konzervansov, kot so parabeni,

- izdelki brez umetnih barv, mineralnih olj, parafinov in drugih sestavin iz nafte,

- izdelki brez sestavin živalskega izvora.

Kot konzervansi se v pravi naravni kozmetiki lahko uporabljajo rastlinska in eterična olja, propolis in naravni alkohol, pomembni pa so tudi pravilni postopki pri proizvodnji in pakiranju, ki ravno tako kot konzervansi zagotavljajo trajnost izdelka.

Spodbuja kožo, da deluje sama

Cilj vsakega negovalnega kozmetičnega izdelka ni, da ostane na površini kože, temveč da se njegove sestavine vpijejo v globlje plasti kože. Naravne sestavine tako vstopijo globoko v organizem, ampak so vedno biorazgradljive in se tako na naraven način razgradijo v telesu.

Naravna kozmetika deluje na način, ki spodbuja kožo, da deluje sama, da sama proizvaja kolagenska in elastinska vlakna, da preprečuje izgubo vlage, da ustvarja lipide, ki so potrebni za zaščito pred negativnimi zunanjimi dejavniki. Zaradi tega ni nevarnosti, da bi se koža "polenila". Pogosto ženske tarnajo, da se jim je koža navadila na neko kremo, ki več ne deluje, pa čeprav so bile nad njenim delovanjem na začetku navdušene. Naravna kozmetika ne povzroča odvisnosti kože in ne pripelje do zmanjšanja učinka.

Na slovenskem trgu je že kar nekaj uveljavljenih znamk proizvajalcev naravne kozmetike. Ena vodilnih je francoska Nuxe, ki to dokazuje s kar 32 ekskluzivnimi patenti. Ljubezen do znamke dokazujejo tudi številne nagrade, lani je bil zmagovalni izdelek, imenovan fluide merveillance, namenjen negi kože po 35. letu, ki deluje na štiri načine: zapolni, gladi, obnavlja in matira kožo ter jo tako naredi mehko in svileno.