Po petdesetem letu starosti ima vsak drugi moški težave s prostato, po 80. letu pa skoraj vsak moški. Kljub temu so moški o boleznih prostate slabo ozaveščeni in na preglede prostate ne hodijo redno in le neradi, kar je slabo, saj je rak ena od treh najpogostejših bolezni prostate. V Sloveniji je na prvem mestu med novoodkritimi rakavimi obolenji pri moških.

Najpogostejše bolezni prostate so rak prostate, benigno povečanje prostate in prostatitis, vnetje prostate. Med 50 in 60 odstotkov moških bo imelo po 45. letu starosti težave zaradi benignega povečanja prostate (benigne hiperplazije prostate - BHP). Kljub temu da je to benigna bolezen, lahko neprepoznana ali nezdravljena ogrozi življenje. S postopnim stiskanjem sečnice namreč lahko postopoma povzroči odpoved ledvic. Benigno povečanje ni nujno povezano s težavami pri mokrenju. Zato je zelo pomembno, da moški po 45. letu enkrat letno opravijo preventivni pregled prostate.

Številni dejavniki

Simptomi, ki kažejo na težave s prostato, so počasno in nepopolno praznjenje mehurja, pogosto in težavno mokrenje, slab in prekinjen curek urina, temu se pridružijo še težave s potenco, pogosta vnetja sečil…

Do razvoja bolezni prostate lahko privedejo številni dejavniki, med drugim dednost, na katero ne moremo vplivati. Lahko pa vplivamo na pravilno prehrano, saj določene snovi vplivajo na razvoj benigne hiperplazije prostate in snovi, ki lahko zavrejo njen razvoj. Prehrana naj bi imela tudi pomemben vpliv na nastanek raka prostate. Več ga odkrijejo pri ljudeh, ki uživajo veliko živalskih maščob, rdečega mesa, malo selena in malo vitamina A. Pri vegetarijancih ga je manj. Zanimivo je, da rak prostate najdejo predvsem pri poročenih, kar bi lahko pripisali izsledkom nedavne raziskave, ki so pokazale, da so mladi moški, ki redno masturbirajo, izpostavljeni večjemu tveganju za razvoj raka prostate, prav obrnjeno pa naj bi veljalo za starejše moške. Ti naj bi si s samozadovoljevanjem zmanjševali tveganje za omenjeno obolenje. Do takšnih rezultatov pri običajnih spolnih odnosih niso prišli. Pri moških po 50. letu naj bi se na tak način prostata pomagala znebiti odvečnih tekočin, ki se kopičijo in lahko vsebujejo kancerogene snovi. (mp)