Osnovni certifikat so prejela podjetja Agrolit, Danfoss Trata, BLG Carshipping Koper, Fiposor, Mikrografija, Mlekarna Celeia, Skupina Terme Maribor ter javni zavodi Biotehniški izobraževalni center, Mestna občina Novo mesto, ki je prva občina s certifikatom, Psihiatrična bolnišnica Begunje, Univerzitetni rehabilitacijski inštitut RS - SOČA, javno podjetje Žale ter Andragoški zavod Maribor - Ljudska univerza.

Vse organizacije so se zavezale, da bodo v prihodnjih treh letih v poslovno prakso vpeljale vsaj deset ukrepov. V inštitutu SOČA so že uvedli prosti dan ob prvem obisku otroka v šoli, med prihodnjimi pa je Metka Velkavrh, vodja službe za ravnanje s človeškimi viri, izpostavila uvedbo časovnega konta in semaforja, ki bosta zaposlenim prinesla bolj fleksibilen delovni čas. Glede na to, da imajo 523 zaposlenih in da je 74 odstotkov zaposlenih žensk, je ena od idej tudi, da bi ustanovili lasten vrtec. "Ukrepa še nismo sprejeli, morda pa bomo šli tudi v to smer. Imamo namreč veliko žensk, ki se odločajo za pravico do skrajšanega delovnega časa po poteku porodniškega dopusta, tega pa na leto koristi od 7 do 8 odstotkov sodelavk," je povedala Velkavrhova.

Polne certifikate so prejela podjetja ComTrade, Imas, Siemens, Telekom Slovenije, Postojnska jama, turizem, gostinstvo in trgovina, Kostak, komunalno stavbno podjetje, Varstveno-delovni center Polž Maribor in Zavod za zdravstveno varstvo Maribor. Največ ukrepov, kar 24, so uvedli v Imasu. Mojca Ujčič Kaluža, vodja kadrovskega oddelka v tej družbi, je povedala, da sta med najbolj priljubljenimi ukrepi prosti dan ob otrokovem prvem šolskem dnevu in koriščenje dopusta po urah v času uvajanja otroka v vrtec. Sicer pa za zaposlene in njihove svojce vsake tri mesece organizirajo različna neformalna druženja, piknike in praznovanja rojstnih dni.

Ukrepi za usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja zaposlenih se obrestujejo tudi v podjetju ComTrade. Direktor Janko Cajhen je prepričan, da jim bo certifikat pomagal ohranjati konkurenčnost podjetja, saj z ukrepi ljudje postajajo bolj zadovoljni in pripadni podjetju in posledično veliko bolj prispevajo k razvoju podjetja. Pri njih so tako poskrbeli za prijazno delovno okolje vseh zaposlenih, podpirajo kulturna in športna društva, za mlade družine pa dvakrat na mesec prirejajo lutkovne predstave, delavnice in druge dogodke, ki sestavljajo mozaik družini prijaznega podjetja.