Kot je povedala Kerstin Petričeva, bo akcija potekala od 17. do 19. maja. Njen namen je zmanjšanje škodljive in tvegane rabe alkohola, prepovedanih drog in drugih psihoaktivnih snovi v povezavi z varnostjo v cestnem prometu ter zmanjšanje števila prometnih nesreč, ki se zaradi tega zgodijo.

Najbolj problematični so konci tedna

Akcija bo letos potekala še oktobra, novembra in decembra, poostren nadzor policije pa bo usmerjen predvsem na konce tedna, ki so po besedah Kerstin Petričeve najbolj problematični glede vožnje pod vplivom alkohola in drog. Poleg policije in ministrstva pri akciji sodelujejo tudi Javna agencija Republike Slovenije za varnost prometa (JAVP), inšpekcijske službe, strokovne institucije ter nevladne organizacije.

Po besedah Kerstin Petričeve je manjše število alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč s smrtnim izidom posledica spremembe prometne zakonodaje, predvsem pa preventivnih akcij in kampanje, ki je spremljala uvedbo nove zakonodaje.

Trend manjšega števila alkoholiziranih povzročiteljev nesreč se po besedah direktorja JAVP Ljuba Zajca nadaljuje tudi v prvih štirih mesecih letos. Pri tem je pojasnil, da sta v EU še vedno dva odstotka vseh prevoženih kilometrov povezana z vožnjo pod vplivom alkohola. "Če bi nam uspelo prepričati vse voznike in voznice znotraj EU, da vozijo z 0,0 bi na letni ravni v EU prihranili 6500 človeških življenj," je pojasnil.

Spremenjen odnos Slovencev do alkohola

Zajc opaža spremenjen odnos Slovencev do alkohola. Zadnja evropska raziskava Sartre je po njegovih besedah pokazala, da bi 40 odstotkov anketiranih Slovencev podprlo znižanje dovoljene količine alkohola pri vožnji na 0,0 grama na kilogram krvi. Poudaril je tudi pomembnost rehabilitacijskih programov, s katerimi so začeli oktobra lani.

Policisti bodo med akcijo pozorni na voznike vseh vrst vozil, predvsem pa na voznike tovornih vozil in avtobusov, ki bodo prevažali otroke, pa je povedal predstavnik policije Franc Marolt. Z inšpekcijskimi službami bodo nadzorovali tudi prodajo alkohola mladoletnim in alkoholiziranim osebam v trgovinah, gostinskih lokalih in na bencinskih servisih.

Predsednik zavoda Varna Pot Robert Štaba pa je na novinarski konferenci pojasnil, da bodo svoje preventivne vsebine namenili različnim starostnim skupinam. Tako med drugim organizirajo delavnico 5x STOP je COOL, Rdeča luč za starše ter projekt Čista nula - čista vest, ki bo potekal celo leto.

Po njegovih besedah je za to, da mladi raje kot alkohol izberejo brezalkoholne pijače, pomemben odkrit pogovor o problematiki, o posledicah alkohola ter da mladi potrditev svoje izbire dobijo tudi doma. Dodal je, da je razočaran nad stanjem duha na prireditvah in v lokalih, kjer se mladi zelo opijajo.