Precejšen del svojega govora je Janša namenil uvedbi fiskalnega pravila v ustavo. Poudaril je, da si ga ni izmislila njegova vlada, ampak je tovrstno spremembo ustave že leta 2010 v Bruslju obljubil Borut Pahor. Vsa čast ustavni komisiji, ki je to spremembo 148. člena ustave že potrdila, je Janša pohvalil delo poslancev in dodal, da je to pravilo, ki bo kmalu zapisano tudi v slovenski ustavi, pravzaprav zaščita slovenskih davkoplačevalcev pred avanturističnimi potezami bodisi domače vlade bodisi tistih v EU. Omenil je tudi, da Grki na nedavnih volitvah niso kaznovali le tistih, ki so uvedli drastične varčevalne ukrepe, ampak tudi stranki, ki sta s prekomernim zapravljanjem državo pripeljali v krizo. Hkrati je napovedal, da bodo junija letos v Grčiji nove volitve.

Med ključnimi reformami v Sloveniji je premier omenil reformo trga dela. Po njegovem mnenju ni katastrofa, če nekdo izgubi delo, katastrofa je, če delo izgubiš in takoj ne dobiš enako ali bolje plačane službe. Brez večje fleksibilnosti trga dela tujih investicij ne bo, je pribil Janša in svojo trditev ponazoril z dolgimi vrstami pred nemškim konzulatom, kjer naši delavci čakajo na nemške delovne vizume. Kot že nekajkrat prej je tudi tokrat ugotavljal, da je velik razkorak "med profili, ki jih producirajo naše šole, in tem, kar bomo potrebovali naslednjih deset let".

Na koncu se je poslancem zahvalil za naporno delo, ki so ga opravili v zadnjih dneh, čeprav je bilo zaradi nočnih sej nekaj hude krvi. Zaželel jim je tudi srečno in modro roko pri sprejemanju rebalansa in varčevalnega zakona. Opozicijski poslanci so obema dokumentoma nasprotovali. Poslanka PS Alenka Bratušek je način, kako se na hitrico in v popolni zmedi sprejemata, označila za sramoto državnega zbora. Glede zakona o uravnoteženju javnih financ pa dejala, da se z njim ne varčuje, ampak uničuje socialno državo. Glavna njegova tarča pa so družine in otroci vse od rojstva do univerze. Spraševala je tudi, kakšen je to rebalans proračuna, ki ima od 150 do 200 milijonov evrov luknje na odhodkovni strani. Odgovora ministra za finance ni dobila.

Poslanci bodo danes nadaljevali razprave, in ko bodo končali govore, bodo glasovali o dopolnilih k omenjenima dokumentoma in o njih v celoti. Po dosedanjih razpravah sodeč bosta oba potrjena. Koalicija je na predlog rebalansa proračuna 2012 vložila 7 novih dopolnil, k varčevalnemu zakonu pa 50. Med njimi tudi črtanje spornega "pokojninskega" 169.a člena, kar vse je posledica sporazuma s sindikati.