Nadaljevanje nejasno

Mnoge moti tudi, da uradno sploh niso šteli, koliko glasov je prejela Živčec-Kalanova in koliko njen protikandidat, kirurg Valentin Sojar. Po neuradnih informacijah naj bi ta sicer prejel krepko, približno dvotretjinsko večino.

Večina naših sogovornikov ugotavlja, da bodo morali, če volitev ne želijo ponavljati v nedogled, "črtati" prag, po katerem mora glasovati najmanj polovica članov z volilno pravico. Tega so v zbornici uvedli z argumentom, da bodo volitve zato bolj legitimne. Medtem ko bi moralo zdaj glasovati vsaj 4534 članov, ni prejšnjim volitvam, ko je Živčec-Kalanova postala predsednica s 1789 glasovi, nihče očital premajhne legitimnosti.

V zbornici pa so po naših informacijah razhajanja glede tega, kako volitve ponoviti. Ena možnost je ponovitev volitev v celoti. V tem primeru bi se lahko nanje prijavil še kakšen kandidat, "podaljšani" mandat Živčec-Kalanove pa bi lahko zaradi ponavljanja vseh postopkov trajal še kar nekaj časa. Druga možnost je poenostavljeno glasovanje zgolj za dosedanja kandidata, s katero bi bil osebno bolj zadovoljen Sojar. "Ponavljanje vseh postopkov je vprašljivo z vidika organizacije in stroškov," je dejal.

Neprijeten priokus nekaterim članom pušča razkorak pri štetju glasov: sredi popoldneva so na zbornici napovedovali več kot 4000 glasov (neuradno se je govorilo o številkah med 4100 in 4400), na koncu pa so jih našteli le 3963. Da je glasovalo več kot 4000 članov, nam je potrdil tudi predsednik ljubljanskega regijskega odbora zbornice Stanko Vidmar, ki je štetje spremljal kot "opozicijski" opazovalec in nepravilnosti ni zaznal. Moti ga sicer, da niso šteli, koliko glasov je dobil posamezen kandidat. Na zbornici pojasnjujejo, da razlika med prvotnim in končnim štetjem izvira iz tega, da je bilo kuvert več od glasov za predsedniške volitve v njih: nekateri člani so na primer glasovali le za nove člane skupščine zbornice, ne pa tudi predsednika.

Živčec-Kalanova zanika očitke

Informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar je medtem prejela več prijav zdravnikov, da se je med njihovo elektronsko pošto znašlo promocijsko gradivo Gordane Živčec Kalan. "Kot kandidatka za predsednico nima pravne podlage za uporabo seznama elektronskih naslovov, ki jih ima zdravniška zbornica," je dejala Pirc- Musarjeva. Če bodo ugotovili kršitve zakonodaje, Živčec-Kalanovi kot odgovorni osebi grozi globa 830 evrov za vsak posamičen primer morebitne zlorabe.

Živčec-Kalanova je včeraj zatrdila, da ni uporabila seznama elektronskih naslovov zdravniške zbornice, ampak svojega lastnega. Zato je prepričana, da pri informacijskem pooblaščencu ne bodo ugotovili nobenih nepravilnosti. Drži pa, da je pri pošiljanju gradiva uporabila svoj elektronski naslov na zbornici, kjer je pač zaposlena: "Nihče mi ni rekel, da je to nepravilno". Sama volilni komisiji zaupa, kakršna koli drugačna namigovanja pa se ji zdijo nedostojna. Kot je spomnila, je bil ob štetju glasov na zbornici prisoten njen protikandidat Valentin Sojar, pri razpošiljanju glasovnic pa sama ni sodelovala. Odločitev, kako naprej, je v rokah skupščine zbornice, je dodala, petdesetodstotni prag, ki odloča o veljavnosti volitev, pa po oceni Živčec-Kalanove ni slaba rešitev. Po njenem je namreč pomembno, da člani zbornice glasujejo v čim večjem deležu in s tem izrazijo svoje stališče.