Moskva s parado, Ljubljana s slavnostno sejo

Na Rdečem trgu v Moskvi je bila danes vojaška parada ob 67. obletnici zmage v drugi svetovni vojni, na kateri je sodelovalo okoli 14.000 vojakov z vojaško opremo.

9. maj je za svoj mestni praznik, dan svobode in miru, izbrala tudi slovenska prestolnica Ljubljana v spomin na osvoboditev in konec štiriletne okupacije pred 67 leti.

Ljubljanska občina bo občinski praznik danes obeležila s slavnostno sejo na Ljubljanskem gradu, ki se je bodo udeležili tudi predsednik republike Danilo Türk, ljubljanski župan Zoran Janković in predsednik DS Blaž Kavčič. Na njej bodo podelili najvišja priznanja mesta Ljubljana. Naziva častni občan in častna občanka bosta prejela akademika Matjaž Kmecl in Alenka Šelih, nagradi mesta Ljubljana pa bosta šli letos v roke Vlasti Nussdorfer in Borisu Cibicu.

Spominsko slovesnost ob dnevu zmage nad fašizmom in nacizmom danes organizira tudi Mestna občina Murska Sobota v sodelovanju z ruskim veleposlaništvom in Mestno organizacijo Združenja borcev za vrednote NOB. Med drugim se je bosta udeležila tudi ruski veleposlanik Doku Zavgajev in podpredsednik ZZB NOB Slovenije Tit Turnšek.

Splošna kapitulacija po šestih letih vojne in 60 milijonov mrtvih

9. maja 1945 je začela veljati splošna kapitulacija, ki jo je Nemčija podpisala 7. maja v francoskem Reimsu, dan zatem pa še v sovjetskem vrhovnem poveljstvu v Karlshorstu pri Berlinu. V Evropi se je tako uradno končala vojna, ki je prvič v zgodovini prinesla več žrtev med civilisti kot vojaki, holokavst in nepredstavljivo trpljenje milijonov ljudi po svetu. V vojni, ki je trajala šest let in en dan, je sodelovalo 72 držav, zahtevala pa je okoli 60 milijonov smrtnih žrtev.

9. maja 1945 so se pomembni dogodki zgodili tudi na slovenskih tleh. V Topolšici, kjer na dogodek spominja spominska soba, poimenovana Kapitulacija 1945, je nemški general Alexander Löhr podpisal brezpogojno kapitulacijo nemških oboroženih sil za jugovzhodno Evropo. V Ljubljano pa so 9. maja 1945 vkorakale enote 29. divizije in 7. korpusa slovenske partizanske vojske. Že ob 5. uri zjutraj sta sirena na glavnem kolodvoru in velika zastava na ljubljanskem gradu oznanili, da je konec štiriletne okupacije mesta.

Kolesa s smoothiji

Po Evropi in tudi v Sloveniji bodo danes različne prireditve ob dnevu Evrope. Dansko predsedstvo bo v več mestih po EU organiziralo kolesarjenje, v Evropskem parlamentu bo razprava o prihodnosti Evrope, Evropska komisija pa bo ob dnevu Evrope registrirala prvo državljansko pobudo in začela vseevropsko javno posvetovanje o pravicah državljanov.

Kolesarske prireditve bodo med drugim potekale v Rigi, kjer bodo priredili kolesarski izlet za stare starše, v Bruslju bodo imeli kolesa, ki mešajo smoothije, medtem ko njihovi uporabniki poganjajo pedala, v Varšavi pa bo kolesarska parada z veleposlaniki, politiki in novinarji.

Evropska komisija bo ob tej priložnosti registrirala prvo državljansko pobudo z naslovom "Bratstvo 2020 - Mobilnost. Napredek, s katerimi izražajo željo po razširjenem programu izmenjav, kakršen je Erasmus, s čimer bi prispevali k združeni Evropi. Evropska komisija ob dnevu Evrope začenja doslej največje vseevropsko javno posvetovanje o pravicah državljanov. V več slovenskih mestih bodo postavljene Evropske vasi, kjer bodo predstavljeni pogledi na kulturno-zgodovinski mozaik Evrope.

EU dan Evrope praznuje od leta 1986 v spomin na deklaracijo, ki jo je 9. maja 1950 predstavil tedanji francoski zunanji minister Robert Schuman. V njej se je zavzel za oblikovanje organizacije nadnacionalnega gospodarskega sodelovanja v Evropi.