DeSUS je že v začetku nasprotoval predlogu vlade, da bi upokojenci s pokojninami do 414 evrov dobili poln dodatek, upokojenci s pokojninami med 414 in 622 evrov pa polovičnega, je povedal. Po oceni Erjavca je namreč meja revščine nekje pri 500 evrih, zato se je zavzel, da bi upokojenci s podpovprečnimi pokojninami vendarle dobili dodatek za rekreacijo v čim večji meri.

Pogajanja z Janšo so bila trda, a sta našla kompromis

Kot je pojasnil, so bila nedeljska pogajanja med njim in premierom Janezom Janšo trda, ne glede na to pa sta našla kompromis, da bodo vsi upokojenci do 518 evrov dobili enak dodatek kot lani. Torej bodo upokojenci s pokojnino do 414 dobili 368 evrov dodatka, upokojenci s pokojnino med 414 in 518 evrov pa bodo dobili 223 evrov. Upokojenci s pokojninami med 518 in 622 evrov bodo dobili tričetrtinski dodatek, torej 166 evrov.

Tisti, ki ne dosegajo povprečne pokojnine, ki je 622 evrov, bodo torej dodatek za rekreacijo prejeli. "Upokojenci so tista družbena skupina, ki je v povprečju najbolj ogrožena v tem trenutku," je pojasnil Erjavec.

Predsednik DeSUS pričakuje, da bo vladna koalicija to dopolnilo podprla. Opozoril pa je tudi, da se je s problematiko pokojnin ukvarjala samo DeSUS. Sindikati se s tem niso ukvarjali, Erjavec pa je pri tem pogrešal tudi Zvezo društev upokojencev Slovenije, ki se po njegovih besedah "vedno predstavlja kot legitimni in edini predstavnik upokojencev".

Upokojenci z višjimi pokojninami ne bodo zadovoljni

Upokojenci z višjimi pokojninami sicer ne bodo zadovoljni, saj dodatka ne bodo prejeli, je dejal Erjavec. "Gre za to, da vse strukture v državi v tem trenutku skušajo privarčevati potrebna sredstva za to, da bo Slovenija lahko izšla iz te krize," je med drugim še pojasnil predsednik DeSUS.

Ob tem je še poudaril, da so se na seji vlade na njegov predlog tudi dogovorili, da navedeni razrez v zvezi z dodatkom velja tudi v letih 2013 in 2014, poleg tega pa v teh dveh letih pokojnine ne bodo zamrznjene.

Vlada je sicer v prvotnem predlogu zakona o uravnoteženju javnih financ pri letnem dodatku, ki za upokojence pomeni podobno kot regres za delovno aktivno prebivalstvo, v letih 2012, 2013 in 2014 predvidela, da bi letni dodatek tistih, katerih pokojnina znaša do 414 evrov, ostal nespremenjen, dodatek tistih, katerih pokojnina znaša od 414 do 622 evrov, pa bi se znižal na 111 evrov.

Predlog, da dodatek za rekreacijo prejmejo vsi upokojenci s pokojnino do 622 evrov - gre za približno 370.000 upokojencev od skupaj 570.000 - je danes soglasno podprl tudi izvršni odbor DeSUS. Erjavec je po seji izvršnega odbora DeSUS povedal, da bo danes takšno dopolnilo tudi vloženo v parlamentarno proceduro.

Kdaj bo regres izplačan, se ne ve

Po njegovih navedbah bo za dodatek za upokojence treba zagotoviti približno 23 milijonov evrov. Bodo pa upokojenci v tem varčevalnem paketu še vedno prispevali približno 45 milijonov evrov, je povedal Erjavec. Poudaril je, da če DeSUS ne bi sodeloval v vladi, upokojenci v političnem prostoru ne bi imeli svojega zagovornika in bi bili ukrepi verjetno bolj drastični.

Kdaj bo regres upokojencem tudi izplačan, Erjavec ne ve. Situacija je po njegovem zelo težka, osebno se boji, kaj se bo zgodilo, če "paket ukrepov ne bo sprejet". Če bodo referendumi, se mu zdi, da bo Slovenija zašla v zelo hude težave.

V zvezi z današnjim odprtim pismom in odstopom članstva iz krajevne organizacije DeSUS Blanca, ki je sicer sestavni del občinske organizacije DeSUS Sevnica, pa je Erjavec dejal, da so pred 14 dnevi na pokrajinskem odboru stranke razpravljali o zahtevi sevniškega DeSUS za izredni kongres, pa tudi o pobudi za njegov odstop oz. zamenjavo. Kot je dejal, je bila na tem sestanku izglasovana polna podpora tako njemu, kot stranki DeSUS. Z vsebino pisma krajevne organizacije DeSUS Blanca pa ni seznanjen.