Zanimivo je, da so imeli v omenjenem domu v zadnjih 13 letih kar 11 stoletnikov, še večja posebnost pa je, da jih je bilo kar pet iz občine Kanal ob Soči. Tudi vsi prej našteti. Aktualni župan Andrej Maffi se zato rad pohvali, da se je med župani rokoval z največ stoletniki doslej.

"Ali doživijo več kot 100 let ali pa jih vzame azbestoza," ugotavlja Mojca Jejčič, delovna terapevtka iz novogoriškega doma upokojencev, ki je skupaj s stoletniki v domu v zadnjih trinajstih letih praznovala 26 stotih in naslednjih rojstnih dni. "Najbrž so bile v Soški dolini zdrave korenine. Soča ima neko notranjo lepoto. Mogoče pa bodo čez nekaj let ugotovili, da je resnično njeno sevanje naredilo svoje delo," se pošali Jejčičeva.

Doslej so imeli v domu 11 stoletnikov. "Sigurno tudi drugje po slovenskih domovih lepo delajo z njimi, mi smo imeli zgolj to srečo, da smo imeli Tinco in da živimo na območju z mediteranskim blagim podnebjem in ne uživamo lahke prehrane, kar tudi mogoče vpliva na to, da smo tukaj bolj dolgoživi," razmišlja. Pravi, da zagotovo ni iz trte izvita tudi stara vraža, ki pravi, da je tistemu, ki je doživel pomanjkanje in je tudi kasneje pri hrani znal biti zmeren, telo hvaležno. "Če je bilo vsega tega preveč, se posloviš prej," dodaja Jejčičeva.

Tudi stoletnica Matilda Močnik pravi, da je treba živeti skromno. "Živi skromno in ne bodi siten," je nasvet, ki ga je gostom dala ob svoji stoletnici. Stanislav pa ima rad red. Sam se o tem nerad pohvali, a njegovi sinovi povedo, da je bil skrben in natančen gospodar. Njegove krave zjutraj niso smele do vaškega korita z vodo, dokler niso bile čiste in urejene kot za "h maš'". In kako je, ko stoletniki staknejo glave skupaj? Roko na srce jih prav pogosto ne, prizna Jejčičeva. Si pa voščijo ob rojstnih dnevih in tedaj tudi kaj poklepetajo. In tako se je zgodilo, da je Stanislavu za rojstni dan voščila Matilda. Za zdaj brez usodnejših posledic.