Na drugem mestu letošnje lestvice je El Celler de Can Roca iz španske Girone, na tretjem mestu pa Mugaritz iz San Sebastiana. Podobno kot lani med stotimi najboljšimi na svetu ni ne Slovencev (pred časom smo imeli med stotimi najboljšimi ljubljanski JB) ne Hrvatov (pred časom so imeli med stotimi najboljšimi Plavi podrum iz Voloska), vse več je azijskih in južnoameriških restavracij. Kljub temu je med vodilnimi še vedno največ evropskih gostišč. Med prvimi desetimi obedovalnicami na svetu je po mnenju strokovnjakov kar šest evropskih, tri prihajajo iz ZDA in ena iz Brazilije.

Kot vsaka lestvica ima tudi San Pellegrinova številne kritike in nasprotnike - očitajo ji celo nerelevantnost, a Rene Redzepi, lastnik slavne prvouvrščene danske Nome, je že izjavil, da je imel pred tremi leti, ko se je prvič povzpel na prvo mesto lestvice, v celem dnevu 14 gostov, zdaj pa je imel na isti dan samo na čakalni listi 1204 ljudi. A da bi v lestvico vseeno vnesli dodatno vrednost, smo izbrali zgolj evropske restavracije, jim dodali ščepec Michelinovih ocen, pa še kakšno ceno in možnost rezervacij za tiste, ki hočejo malicati res najboljše. In da ne bo pomote, restavracije, o katerih pišemo, niso poceni, niso pa nujno najdražje v Evropi, celo v Sloveniji boste našli kakšno dražjo.

Noma Koebenhavn

Rene Redzepi je na vseh svetovnih lestvicah zamenjal svojega učitelja Ferrana Adrio. Selitev iz Katalonije na Dansko mu je dobro dela, posli tečejo tako dobro, da se bo poleti celo preselil v London, kjer bo kuhal v času olimpijskih iger. Makedonski Albanec slovi po temeljiti prenovi nordijske kuhinje, sicer pa trenutno, če pridete na vrsto, lahko naročite jed iz posušenih pokrovač z žirom, biodinamičnega žita in vodne kreše. Redzepi je po mnenju revije Time med stotimi najvplivnejšimi osebnostmi na svetu, a Michelin mu daje zgolj dve zvezdici. Cena kreativnega menija je okoli 200 evrov brez pijače. (http://www.noma.dk)

El Celler de Can Roca Girona

Za razliko od danskega zvezdnika imajo pri Michelinu več posluha za trenutno najboljše Špance, natančneje Katalonce. Bratje Roca, ki vodijo restavracijo, imajo tudi pri Michelinu najvišjo oceno (tri zvezdice). Sicer pa gre glas, da so strastni, gostoljubni in igrivi. Karamelizirane olive postrežejo, recimo, na bonsai drevesu. Cene so v Gironi podobne kot na Danskem, za kreativni meni z enajstimi jedmi boste brez pijače odšteli natanko 160 evrov na osebo. Vinska klet, ki je v imenu gostilne, pa utegne obed krepko podražiti. (http://www.cellercanroca.com)

Mugaritz San Sebastian

Po mnenju kuharjev, ki so letos ocenjevali restavracije, naj bi bil najboljši kuhar na svetu Andoni Luiz Aduriz, ki vodi to baskovsko, na videz kmečko gostilno. Ampak prenovljena ruralna scena mojstra ne ovira pri tem, da ne bi kreiral. Pravijo, da jedi povsem razstavi in potem sestavi na novo. Ste pripravljeni poskusiti limonino kremo z repo? Aduriz si zastavlja filozofska vprašanja in nanje odgovarja z jedmi. Meni stane 200 evrov brez pijače. Odprti so od sredine aprila do sredine decembra. Michelin pa mu daje samo dve zvezdici. (http://www.mugaritz.com)

Osteria Francescana Modena

Massimo Bottura, kreativni genij iz Modene, je od lani padel za eno mesto (zdaj je njegova oštarija peta na svetu). Včasih postreže zgolj porcijo pršuta, drugič zakomplicirane jedi, ki vseeno poudarjajo lokalno kuhinjo. Recimo pet različno staranih parmezanov s petimi različnimi teksturami in temperaturami. Ambient je frančiškansko umirjen, cena najbolj odtrganega in najdaljšega menija pa kakšnih 180 evrov. Bottura ima zaprto avgusta, pa tudi drugače hoče za rezervacijo skoraj življenjepis gostov. Michelin ga ocenjuje s tremi zvezdicami. (http://www.osteriafrancescana.it)

Arzak San Sebastian

Elena Arzak je letos najboljša kuharica na svetu, ki je skupaj z očetom že devet let na vseh svetovnih lestvicah. Gre za mešanico lokalne baskovske, španske in moderne kuhinje. Če si želite poskusiti morsko žabo, postreženo na računalniškem zaslonu, ali sladico s pistacijami in rdečo peso, ste na pravem naslovu. Pri rezervaciji morate sprejeti kar nekaj pogojev, pustiti tudi številko svoje kreditne kartice, hkrati pa vam povedo, da boste težko jedli za manj kot 175 evrov plus davek in cena pijače. Michelin jih ocenjuje s tremi zvezdicami. (www.arzak.es)

Dinner By Heston Blumenthal London

Heston Blumenthal je v Londonu odprl novo poslovalnico in skupaj s kuharjem Ashleyjem Palmerjem Wattsom hudo presenetil z visoko uvrstitvijo, še posebej če vemo, da so restavracijo šele odprli, in še posebej, če vemo, da so jo kritiki uvrstili pred Blumenthalovo legendarno Fat Duck. A okusi so različni in (ne preveč kreativne) predelave klasičnih angleških jedi celo iz 14. stoletja so stroko prepričale, čeprav ima restavracija po Michelinu zgolj eno zvezdico. Pravijo, da se lahko najeste že za 35 evrov, a natančnejši pregled cen pokaže, da je priporočljivo imeti v žepu vsaj 100 funtov. (http://www.dinnerbyheston.com)

Steirereck Dunaj

Pravijo, da je Heinz Reitbauer, ki je kuhar in lastnik dunajske restavracije, eden najbolj podcenjenih sodobnih kuharjev. A Steirereck se vsako leto dvigne na lestvicah, zdaj so enajsti na svetu. Michelin, ki v Avstriji nima svojega vodiča, je moral (tudi) zaradi petih restavracij na Dunaju sprejeti nekakšen kompromis, ki vseeno vključuje Dunaj in Salzburg med velika evropska mesta s posebnim vodičem. Reitbauerjev hit prvega maja: sulec z brokolijem, črnim rižem in kamilico. Cene menijev (sedem jedi) so okoli 130 evrov. (www.steirereck.at/restaurant)

L'Atelier Saint-Germain de Joel Robuchon Pariz

Legendarni francoski kuhar (prve uspehe je beležil že v zgodnjih šestdesetih) se je odločil ponuditi povsem drugačen stil, kot so ga vajeni v Parizu. Stole je postavil k šanku in jedi poenostavil, ampak pravijo, da to počne hudo kreativno. Konec koncev gre za mojstra, ki ima po svetu enajst restavracij, in pariška (ocenjena z dvema Michelinovima zvezdicama) je samo ena od mnogih. Meni brez pijače vas bo, kljub manj elitnemu ozračju, stal okoli 200 evrov. Kljub kreativnim izletom pa je Robuchonova kuhinja bolj francoska kot svetovna. (www.joel-robuchon.net)

The Fat Duck Bray

Če je Heston Blumenthal presenetil z odprtjem londonske restavracije s starimi angleškimi jedmi, je zagotovo razočaran nad padcem debele race, ki je kar nekaj let zasedala drugo ali tretje mesto na svetu. Eden od očetov ustvarjalne in dušikove kuhinje izgublja. Razlogov je veliko, poglavitni pa je verjetno manj zanimanja za tako komplicirano hrano. Bi poskusili gazpačo iz rdečega zelja z gorčičnim sladoledom? Med vinsko ponudbo najdemo v kleti tudi Simčičevo opoko sauvignon (155 evrov), meni s štirinajstimi jedmi pa stane 220 evrov na osebo in mu še vedno prinaša tri zvezdice. (http://www.fatduck.co.uk)

The Ledbury London

Avstralski kuhar Brett Graham je s svojo preprosto restavracijo na Notting Hillu prevzel Londončane. San Pellegrino pa ga je s štiriintridesetega mesta na svetu v lanskem letu dvignil na visoko štirinajsto mesto. Michelin, ki ga je lani prvič ocenil z dvema zvezdicama, poudarja množico sestavin, ki sestavljajo njegove sicer ne povsem tipično kreativne jedi. Vas zanima bivolja skuta s tartufovim toastom in juha iz pečene čebule? Sicer pa Graham kuha razmeroma poceni - za 45 evrov ponuja pet jedi. (http://www.theledbury.com)