Naj spomnimo, Snaga je za gradnjo centra za ravnanje z odpadki izbrala Strabag. Njegova ponudba je bila kar 600.000 evrov nižja od ponudbe naslednjega najcenejšega ponudnika, Gorenja. Strabag je poleg tega še dodatno znižal stroške obratovanja centra, in sicer z 89,46 na zgolj 65,36 evra za tono, in s tem prekosil svoja konkurenta. Ob tem pa velja omeniti, da je bila tehnologija predelave odpadkov do podrobnosti usklajena, zato se postavljajo vprašanja, ali je Strabagova nova ocena obratovalnih stroškov sploh realna.

Ogrožen del evropskih sredstev

V javnem podjetju Snaga za zdaj še nimajo natančnega podatka o pritožbah. Povedali so, da pritožbe prihajajo na Mestno občino Ljubljana in da bo trajalo vsaj do danes, da jih bodo prejeli tudi na Snagi. V Riku pričakujejo, da bodo v roku osmih do desetih dni dobili odgovor Snage, a predvidevajo, da bo ta zavrnila njihov revizijski zahtevek za več kot sto milijonov evrov vreden posel. Če bo Snaga njihovo pritožbo res zavrnila, na Riku obljubljajo, da se bodo s pritožbo obrnili na državno revizijsko komisijo.

Če se bo to res zgodilo, bo verjetno padel v vodo precejšen del evropskih sredstev, česar se zavedajo tudi v Snagi. Mestna občina Ljubljana in šestnajst občin sovlagateljic bo namreč ostalo brez dela evropskih kohezijskih sredstev, če jim denarja ne bo uspelo počrpati do konca leta 2015, ko se izteče finančna perspektiva in ko naj bi bili objekti na Barju dokončani.

Skupno naj bi Bruselj po pogodbi za projekt prispeval 77,5 milijona evrov, 16,5 milijona naj bi dala država, preostali milijoni pa se bodo stekli iz okoljske dajatve in občinskih proračunov. Zaradi pritožb v predhodnih fazah razpisa so že zamudili skoraj eno leto, pri tem pa sta glavno vlogo igrala propadli SCT in tako rekoč občinski gradbinec Gradis G.

Slednjega je februarja 2010 razpisna komisija, potem ko je septembra 2009 že presodila, da ne izpolnjuje razpisanih referenc za konkurenčni dialog, po pritožbi spustila v naslednjo fazo, a je državna revizijska komisija po pritožbi konzorcija Rika in Cestnega podjetja Ljubljana septembra 2010 odločitev razveljavila. Pri tem je ugotovila hujše kršitve, saj je Gradis G v prijavi navajal neresnične reference.

Na vidiku nekajmesečna zamuda

Ker se je zdaj vsaj eden od konkurentov pritožil na odločitev Snage, javno podjetje za ravnanje z odpadki pogodbe s Strabagom ne bo moglo podpisati še ta mesec, kot se bi zgodilo, če ne bi bilo pritožb. Na Snagi so povedali, da bo šele po podpisu pogodbe z izbranim izvajalcem del stekel postopek priprave projektne dokumentacije in pridobivanja dovoljenj, gradnja nekaterih objektov v sklopu centra za ravnanje z odpadki pa bi se lahko začela še letos.

Glede na pritožbo konzorcija, v katerem sta združena Riko in Cestno podjetje Ljubljana, pa se bo celoten postopek, kot kaže, zamaknil za nekaj tednov, če ne celo mesecev. Gradnja regijskega centra za ravnanje z odpadki naj bi trajala slaba štiri leta. Začetek poskusnega obratovanja centra na Barju Snaga pričakuje decembra 2014, center pa naj bi začel redno obratovati decembra leto pozneje.