Stopnja brezposelnosti v 17 državah z evrom je znašala 10,9 odstotka, kar je prav tako nov rekord vse od uvedbe evropske valute. Mesec prej je bila stopnja brezposelnosti nižja za 0,1 odstotne točke. V celotni EU je stopnja brezposelnosti marca ostala pri 10,2 odstotka.

V Sloveniji se je stopnja brezposelnosti marca znižala za 0,2 odstotne točke na 8,5 odstotka.

Najnižjo stopnjo brezposelnosti ima Avstrija in v marcu je svojo prednost še povečala (4,1 odstotka). Sledijo Nizozemska (pet odstotkov), Luksemburg (5,2 odstotka) in Nemčija (5,6 odstotka).

V Španiji se je stopnja brezposelnosti marca zvišala za 0,3 odstotne točke na 24,1 odstotka - to je daleč najvišja stopnja v celotni uniji. V Grčiji je delo iskalo 21,7 odstotka za delo sposobnih prebivalcev, pri čemer pa se Eurostat sklicuje na podatke iz januarja.

V zadnjih 12 mesecih je Grčija zabeležila najvišjo rast stopnje brezposelnosti; še januarja lani je bila za sedem odstotnih točk nižja in je znašala 14,7 odstotka.

V Nemčiji aprila spet manj kot tri milijone brezposelnih

V Španiji je stopnja brezposelnosti v letu dni porasla za 3,3 odstotne točke, krepko pa se je v letu dni zvišala tudi na Cipru, namreč za 6,9 odstotne točke na zdajšnjih deset odstotkov.

Po ocenah Eurostata je bilo marca v EU brez dela 24,8 milijona ljudi, med njimi 17,4 milijona v območju evra. V primerjavi z lanskim marcem se je število iskalcev zaposlitve v EU zvišalo za 2,1 milijona in v območju evra za 1,7 milijona.

Položaj na evropskem trgu dela je torej slabši kot pa denimo v ZDA, kjer se stopnja brezposelnosti giblje pri 8,2 odstotka ali na Japonskem (4,5-odstotka).

Brezposelnost med mladimi je najvišja v Grčiji in Španiji, kjer nima dela več kot polovica mlajših od 25 let (51,2 oz. 51,1 odstotka).