V nagovoru je spomnil na rapalsko pogodbo iz leta 1920, po kateri je tretjina Slovencev ostala zunaj matične domovine, so sporočili z ministrstva za obrambo. "Tudi tisti Slovenci, ki danes ne živijo znotraj meja matične domovine, živijo z nami, brez meja, v kulturnem okolju, ki je zgodovinsko in je slovensko," je poudaril.

Slovenci so se bili v zgodovini po njegovih besedah sposobni znajti tudi v težkih časih. Tako so ljudje ob Rupnikovi liniji npr. dobro zaslužili z deli pri gradnji utrdb Rupnikove linije. Ta pomeni utrdbeni sistem, ki ga je gradila Vojska Kraljevine Jugoslavije kot odgovor na italijansko utrjevanje rapalske meje z gradnjo Alpskega zidu.

Prepričan, da bomo znali premagati krizo

Minister je izrazil prepričanje, da bomo Slovenci tudi danes znali premagati ekonomsko krizo. Današnjo prireditev v Žireh pa vidi kot enega tistih turističnih dogodkov, ki jih Slovenija potrebuje za razvoj gospodarstva.

Uprizoritev bitke, ki je sicer nikoli ni bilo, je pripravilo Kulturno zgodovinsko društvo Triglav, skupaj s sorodnimi društvi iz Italije, Češke in Slovaške. Uprizorili so napad nemške vojske na starojugoslovansko vojsko. Spopad je bil podoben bojem, ki so na Štajerskem potekali 6. aprila 1941, ko so obmejne enote vojske Kraljevine Jugoslavije več ur zadrževale napade nemških sil.