Kot prva priča je danes nastopil Harald Fosker, ki je povedal, da je šel 22. julija popoldne v svojo pisarno po neke dokumente, nato pa naj bi bil odpotoval v Francijo. Ko je s svojim šefom govoril po telefonu, je eksplodirala bomba. "Spominjam se silovite eksplozije in da me je zadelo v obraz. Bilo je tako, kot da bi me nekdo udaril z lopato," je dejal Fosker.

Fosker je še povedal, da mu je bilo takoj jasno, da je šlo za teroristični napad. "Nisem se premikal, ker sem se bal, da je eksplozija poškodovala nadstropje. Ležal sem tam in pljuval zobe, medtem ko sem klical pomoč," je dodal.

Anders Breivik na sodišču. (Foto: AP)

67-letnik utrpel hude poškodbe obraza, glave in zob. Imel je zlomljeno čeljust, več ran na očeh, zaradi česar zdaj slabše vidi, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

24-letna Anne Helene Lund je povedala, da je bila le sedem metrov od eksplozije. Mesec dni je bila v komi, ko se je zbudila, pa se ni spomnila ničesar, niti imen svojih staršev.

Na prostor za priče je stopil tudi njen oče Jan Erik Lund, ki je komaj zadrževal solze, ko je opisoval, kako je v bolnišnici gledal svojo hudo ranjeno hčerko. "Bilo je kot najslabša in najboljša izkušnja istočasno. Bilo je neverjetno, da je živa, in grozno, da je bila tako ranjena," je dejal.

Na trgu pred sodiščem 40.000 ljudi

Na trgu Youngstorget, pred sodiščem, v Oslu se je danes kljub slabemu vremenu zbralo okoli 40 tisoč ljudi, ki so skupaj zapeli pesem Barn av Regnbuen ali Otroci mavrice. Pesem znanega norveškega avtorja Lillebjoerna Nilsena je postala himna žrtev pokola, ki se je zgodil 22. julija 2011. Breivik trdi, da je pesem namenjena marksistični indoktrinaciji.

Na shod so prišli tudi avtor pesmi Lillebjoern Nilsen ter ministri za kulturo Norveške, Švedske, Finske Danske in Islandije. Podobni dogodki so potekali tudi v drugih norveških mestih, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Breivik je minuli petek na sojenju izjavil, da je Nilsen "zelo dober primer marksista", ki se je vtihotapil na kulturno sceno, njegova pesem pa da je tipičen primer "pranja možganov norveških učencev". V odziv na njegove izjave se je na družabnem omrežju facebook pojavila kampanja, ki je pozivala ljudi, naj pridejo pred sodišče in skupaj zapojejo pesem. Pesem je priredba skladbe My Rainbow Race ameriškega pevca Petea Seegera in je na Norveškem zelo priljubljena. Besedilo med drugim pravi: "Skupaj bomo živeli, vse sestre in vsi bratje, mali otroci mavrice in zelena Zemlja." Nilsen je zavrnil Breivikovo interpretacijo pesmi. "V bistvu ne govori o ljudeh, temveč o varovanju okolja," je dejal za časnik Aftenposten.