Na strani odjemalcev so praviloma moški. "Prostitucija je najnazornejši prikaz razmerij moči med spoloma, želje po nadzoru ženske seksualnosti in patriarhalne misli. V skladu s krščansko simboliko si moški želijo Devico Marijo za ženo in Marijo Magdaleno za ljubico. Takšno distinkcijo nemalokrat zagovarjajo tudi ženske. Kot se sprašuje Lynn S. Chancher: Katere prednosti bodo imele ženske, ki upoštevajo družbena pravila in so konformne, če bomo nehali preganjati prostitutke?" je v enem izmed intervjujev razmišljal Iztok Šori, raziskovalec oddelka za sociologijo na ljubljanski filozofski fakulteti.

Dekriminalizacija prostitutkam omogoča, da se laže obrnejo po pomoč, tudi na policiji pa opažajo, da se je od tedaj spremenil način sodelovanja prostitutk s policisti. Zdaj so ženske, ki se ukvarjajo z najstarejšo obrtjo, pogosteje pripravljene naznaniti izkoriščevalce in proti njim pričati v kazenskih postopkih.

V sosednji Avstriji pa zakonodaja prostitucijo in javne hiše celo dovoljuje, pri čemer zaradi moralne spornosti te dejavnosti pravica do plačila storitve ni pravno utemeljena. Spolne delavke tako v veliki večini delajo kot samostojne "podjetnice", vendar pa v resnici le redko katera lahko dela brez posrednikov. Čeprav je tudi pri naših severnih sosedih posredovanje pri prostituciji prepovedano, pa je realnost drugačna, saj je zvodništvo pravzaprav prikrito.

stran 2