Zoper Sedlarjevo, ki je bila izpostavljena pri reševanju delovnopravnih in socialnih vprašanj zaposlenih v propadlem podjetju Delo Revije, je direktor vložil celo zasebno tožbo zaradi mobinga. "Potezo delodajalca stanovski organizaciji ocenjujeta kot nedopustno dejanje, ker ne gre le za povsem neprimerno ravnanje z zaposlenimi, ampak jo lahko razumemo kot napad na ustavno pravico do sindikalnega delovanja," so sporočili iz Društva novinarjev Slovenije.

Dodajajo, da so takšne poteze nedvomno poskus discipliniranja novinarjev, ki se niso strinjali z brutalnim znižanjem socialnih pravic nekdanjih zaposlenih v Delo Revijah, s čimer želi delodajalec demonstrativno ustrahovati tudi ostale novinarje.

Po tem, ko so jo novinarji podprli, je Sedlarjeva dejala, da "se novinarji zavedajo, da je to napad na celoten ceh, na novinarsko in uredniško avtonomijo in ne vem, če je zdaj še kje v Sloveniji kak ceh, ki drži tako skupaj. S tako solidarnostjo lahko dosežemo še kaj več za položaj vseh novinarjev. Osebno pa sem kolegicam in kolegom zelo hvaležna."

Vzeli so ji tisto, kar je imela najraje

Zdaj bo izkoristila vsa pravna sredstva, dala bo zahtevo za začasno odredbo, zaradi katere bi nekaj časa dobila vsaj polovico plače. "Ker so me tako na hitro odpustili, in to iz krivdnih razlogov, nimam niti pravice do nadomestila na Zavodu za zaposlovanje," je še povedala.

Poleg tega so ji vzeli tisto, kar ji je pomenilo največ v življenju. "Zaljubljena sem bila v novinarstvo, to sem res rada delala, z ekipo smo se razumeli. Veliko več mi ne morejo narediti," je pripomnila Sedlarjeva. Povedala je še, da je v novinarstvu že več kot dvajset let in ves ta čas je nekako veljalo, da novinarji med sabo niso solidarni, da vsak gleda le nase. "Ta podpora sindikata in društva novinarjev, pa tudi kolegov iz drugih medijskih hiš, je neprecenljiva," je zaključila Sedlarjeva.

V društvu pa opozarjajo, da "ravnanje odgovornih v skupini Krater predstavlja nevaren precedens, ki bi lahko v bližnji prihodnosti pomenil vzorec za obračunavanje z novinarji."

Sedlarjeva verjetno s tožbo nad družbo Salomon

Izredna odpoved delovnega razmerja odgovorni urednici revije Obrazi Almi Sedlar je po oceni pravnega zastopnika Sindikata novinarjev Slovenije Andreja Poharja "napad na treh frontah". Gre za napad na osebno integriteto Sedlarjeve, na samo novinarstvo in sindikalno ravnanje, je dejal. Po njegovih besedah bodo zato vložili tožbo.

V družbi Salomon so ostro zanikali navedbe, da naj bi bila predčasna odpoved Sedlarjevi posledica njene sindikalne dejavnosti. Po njihovih navedbah obstajajo utemeljeni in resni razlogi, zaradi katerih je bilo nadaljevanje delovnega razmerja onemogočeno.

Po Poharjevih besedah družba Salomon Sedlarjevi očita neresnične stvari, ki jih oni vidijo kot konstrukt, "delodajalec pa bo moral ta konstrukt dokazati". Spomnil je, da je Sedlarjeva sindikalna zaupnica in ji ni mogoče odpovedati delovnega razmerja, razen v primerih nezakonitega ravnanja. Sedlarjeva pa ni storila nič nezakonitega, zato Pohar meni, da je že sama odpoved nezakonita. Prav tako se Jurančič in Pohar danes nista spomnila, da bi se v slovenskem novinarstvu že zgodilo, da bi sindikalni zaupnik dobil odpoved, tudi sicer pa se je to zgodilo v zelo skromnem številu primerov.

Ob tem je Pohar spomnil še, da je bila Sedlarjeva odgovorna urednica, zakon o medijih pa določa, da treba pred razrešitvijo odgovornega urednika pridobiti mnenje uredništva. Z uredništvom se ni nihče posvetoval, je pojasnil in dodal, da je uredništvo na vodilne naslovilo izraz podpore.