Minister za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žiga Turk je pred začetkom srečanja koalicijskih poslancev v Ljubljani potrdil, da se je vlada odločila omiliti ukrep, ki je sprva predvidel ukinitev brezplačnega vrtca za drugega otroka. Kot je pojasnil novinarjem, že dolgo opažajo, da je bilo na tem področju predvideno varčevanje, ki bi prizadelo veliko družin in družinsko politiko.

Glede na to, da se različne strani že nekaj časa zavzemajo, da bi bil ta ukrep mehkejši, se je vlada po njegovih besedah odločila, da bo vrtec za drugega otroka v 70 odstotkih ostal brezplačen.

NSi pa je predlagala, da bi država porodniško odsotnost v prvih treh mesecih krila 100-odstotno, ostalih devet mesecev pa 90-odstotno. Ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu ter predsednica NSi Ljudmila Novak na vprašanje, ali se je vladna koalicija o tem predlogu uskladila, ni odgovorila konkretno. Je pa po njenih besedah znano, da se NSi prizadeva za družini prijazno politiko in da je "družini očitno naklonjena tudi vlada".

"S to vlado se je možno pogajati," pravi Novakova, ki verjame, da bodo varčevalni ukrepi na koncu taki, da bodo učinkoviti in državljanom prijazni.

Prvotni predlog vladnih ukrepov glede porodniškega nadomestila je sicer doživel nasprotovanje dela javnosti. Kot je predlagala vlada, bi bil porodniški dopust, ki traja tri mesece, še vedno plačan tako kot doslej. Nadomestilo za nego otroka v nadaljnjih šestih mesecih bi se znižalo z zdajšnjih 100 odstotkov na 90 odstotkov in v zadnjih treh mesecih z zdajšnjih 100 na 80 odstotkov.

Po besedah vodje poslancev SDS Jožeta Tanka pogajanja s sindikati še potekajo in bo na nekaterih področjih zagotovo prišlo še do uskladitve. Tudi koalicija bo najbrž na tem področju še nekaj storila, pravi. Vsekakor po njegovih besedah želijo, da se velika večina ukrepov sprejme v besedilu in z učinki, kot so predvideni, na katerih področjih bo dejansko prišlo do popuščanja in do usklajevanja, pa se bo pokazalo v prihodnjih dneh.

Danes bodo ugotovili, na katerih področjih so že doseženi kompromisi in kje so za nadaljnje usklajevanje še možnosti, pravi Tanko.

Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo ter predsednik SLS Radovan Žerjav je ob vprašanju, ali je vlada res morala popustiti pri ukrepih glede porodniškega nadomestila in plačila vrtca dejal le, da "vlada nikomur ne popušča". "Kar zadeva koalicijo gre za dogovore," je dejal. Pogovarjajo se o marsičem, kje bodo morebiti popustili, pa se bodo še dogovorili, saj koalicija ni rekla še nič dokončnega, pravi Žerjav.

Je pa potrdil, da iščejo rešitve in kompromise s socialnimi partnerji, "saj hočejo priti do rešitve, ki bo sprejemljiva za vse in se tako izogniti pogubnemu referendumu". "Če pridemo do referenduma, bo to pogubno za državo. Pa ne želim strašiti, ampak je to dejstvo," svari Žerjav. Dodaja še, da po padcu ukrepov na morebitnem referendumu namreč slednjih nobena vlada ne more sprejemati še eno leto.

"Tako, kot se mi obnašamo - odgovorno in predvsem realno glede na položaj, v katerem smo - bi malo več realnosti pričakovali tudi od socialnih partnerjev," je oster predsednik SLS.

Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša je pred sestankom dejal, da se DeSUS zavzema predvsem za to, da bi bili upokojenci čim manj prizadeti. Glede na to, da se s predlogom zakona za uravnoteženje javnih financ spreminjajo sredstva za letni dodatek upokojencem, je napovedal, da bodo "poskrbeli za to, da bodo tisti upokojenci, ki imajo najnižje prejemke, imeli tak regres, kot so ga imeli v lanskem letu".

O podpori koalicije temu predlogu pa je dejal, da bo znana po današnjem srečanju. "Treba se bo še boriti za del sredstev, ki bo namenjen upokojencem," je poudaril. Po njegovih besedah se bodo za to trdo pogajali, groziti pa koaliciji ne nameravajo, saj je pomembno, da vsi členi v koaliciji ostanejo trdni.

DeSUS je namreč minuli teden napovedal vložitev dopolnila, po katerem bi poln regres dobili vsi upokojenci, ki prejemajo do 620 evrov pokojnine, tisti, ki jo prejemajo nad tem zneskom, pa bi prejeli enak odstotek regresa, kot bo dogovorjen za javne uslužbence.

Koalicijski poslanci s predsednikom vlade Janšo o ukrepih iz predlaganega zakona o uravnoteženju javnih financ razpravljajo že dobro uro in pol.