Kot so poudarili v današnjem sporočilu za javnost, je prezimitev čebeljih družin eden najpomembnejših dejavnikov, ki vplivajo, ne samo na rentabilnost čebelarjenja v povezavi s pridelavo medu, ampak tudi na učinkovito opraševanje predvsem spomladansko cvetočih rastlin.

Čebelarji izgub ne bodo mogli nadomestiti v letošnjem letu, posledice pa bodo vidne tudi na količini pridelanega medu v letu 2012, opozarjajo na čebelarski zvezi. Zmanjšanje čebeljega fonda pa bo imelo tudi neposredne posledice na slabše opraševanje sadja in ostalih kmetijskih kultur. Ker je vrednost opraševanja po različnih strokovnih virih 15- do 30-krat večja, kot je vrednost vseh čebeljih pridelkov skupaj, se bo po mnenju zveze ta škoda štela v več deset milijonih evrov.

Slovenski čebelarji vsako leto pridelajo okoli 2000 ton visoko kakovostnega medu. Na zvezi zato ocenjujejo, da bo letos dobrih 600 ton medu manj oziroma okoli štiri milijonov evrov škode. "Če pa upoštevamo še ostale čebelje pridelke, pa je škoda še večja," izpostavljajo v zvezi.

Poleg slabše učinkovitega sonaravnega zdravila za zatiranje varoj apiguard je med vzroki za slabšo prezimitev tudi daljša brezpašna doba z visokimi temperaturami, ki je nastopila sredi avgusta in je trajala do konca sezone. V zvezi pojasnjujejo, da so čebele ostale brez medičine in cvetnega prahu, kar je z reinvazijo varoj še pospešilo negativno delovanje teh na čebelje družine. Svoje je dodala še letošnja zima, z ekstremno nizkimi temperaturami in burjo v februarju, kar je še dodatno vplivalo na slabo bilanco letošnje prezimitve čebeljih družin.

Čebelarji ob tem opozarjajo tudi na slabe obete v letošnjem letu. Več kot 50-odstotna pozeba akacije pomeni skoraj za tretjino manjšo pridelavo medu od povprečne letine (akacija predstavlja okoli 30 odstotkov letine). Če bodo ostale čebelje paše povprečne, lahko končni rezultat, skupaj z zimskimi izgubami čebeljih družin, pomeni prepolovitev letošnje medene bere v primerjavi z letnim povprečjem pridelave medu v Sloveniji.