Komisija za šolstvo pri Slovenski škofovski konferenci (SŠK) se je v današnji izjavi za javnost, ki jo je predstavila na novinarski konferenci, odzvala na besede predsednika Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimirja Štruklja, ki je večkrat ponovil zahtevo, da naj vlada namesto znižanja plač učiteljem v javnih šolah prepolovi delež financiranja zasebnim šolam.

"Štrukelj dobro ve, da z odvzemom polovičnega deleža financiranja zasebnih šol še zdaleč ne bi zagotovili bistvenega prihranka v javni blagajni," poudarjajo. Po navedbah komisije je namreč delež zasebnega šolstva v Sloveniji zanemarljiv: na srednješolski ravni znaša 2,4 odstotka, na osnovnošolski pa 0,2 odstotka.

V komisiji so prepričani, da so zasebne šole za državo najcenejše. Država namreč prispeva za plače zaposlenih in za del materialnih stroškov, ustanovitelj zasebne šole pa mora poskrbeti za financiranje izgradnje in vzdrževanje infrastrukture, pojasnjujejo.

V komisiji menijo, da bi država za tiste otroke, ki bi se prepisali v javne šole, morala prispevati višji znesek, kot ga prispeva za zasebne šole. "Zasebne šole bi na ta način postale okolje za bogate elite, kar je pogost in neupravičen očitek že sedaj. Znižanje prispevkov za zasebne šole pa bi v naši družbi povzročilo tudi nove delitve in socialno razslojevanje," poudarjajo na komisiji.

Plače zaposlenih na zasebnih šolah so zakonsko vezane na plače zaposlenih v javnih šolah, zato bodo učitelji v zasebnih šolah ukrepov deležni v enaki meri, kot v javnih šolah. Enako velja tudi za spremembe normativov, poudarjajo.

V komisiji za šolstvo pri SŠK obžalujejo, da Štrukelj med učitelji javnih šol "z zavajajočimi informacijami širi negativno podobo o zasebnih šolah". Te namreč na številnih področjih uspešno sodelujejo tudi z javnimi šolami: izmenjujejo si primere dobre prakse in izvajajo skupne projekte, zato ni prav, da se v teh kriznih časih vzbuja občutek, kot da med javnimi in zasebnimi šolami obstaja medsebojno ogrožanje, še dodajajo iz komisije.

Ob varčevalnih ukrepih v šolstvu in napovedani stavki učiteljev se je oglasilo tudi Društvo katoliških pedagogov Slovenije. To se ne pridružuje Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture pri "njegovih grožnjah s stavko, ampak podpira smiselna in nujna prizadevanja vlade za uravnovešenje proračuna in s tem zagotavljanje dolgoročnejših, čeprav nižjih prihodkov delavcev", so sporočili iz omenjenega društva.