Glavni iranski jedrski pogajalec Saed Džalili je pozdravil "pozitiven odnos" druge strani, torej pogajalcev ZDA, Rusije, Kitajske, Francije, Velike Britanije in Nemčije. Tudi iz Bele hiše so sporočili, da je šlo za "pozitiven prvi korak", visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton pa je pogovore označila za "konstruktivne in koristne".

Obenem pa so tako ZDA kot Ashtonova poudarili, da pričakujejo "konkretne korake" Irana, s katerimi bi zagotovil, da ne bo militariziral svojega jedrskega programa. Ashtonova je dodala, da bo potrebno že v Bagdadu doseči "zelo konkretne rezultate".

Bolj kritičen pa je bil danes do izidov pogajanj v Carigradu izraelski premier Benjamin Netanjahu. "Moj prvi vtis je, da si je Iran prislužil 'odpustek'", je izjavil v pogovoru z ameriškim senatorjem Josephom Liebermanom, ki je na obisku v Izraelu.

"Zagotovil si je pet tednov, ko lahko brez omejitev in ovir nadaljuje z bogatenjem urana. Mislim, da mora Iran takoj narediti korake k popolni ustavitvi bogatenja urana, odstraniti vse materiale za bogatenje urana in podreti jedrske objekte v Komu," je bil odločen Netanjahu.

Do tokratnega srečanja med iransko delegacijo in predstavniki šesterice je sicer prišlo po več mesecih zaostrovanja napetosti med Teheranom in Zahodom glede iranskega jedrskega programa. Izrael ob tem vse bolj odkrito grozi s t.i. preventivnim napadom na Iran.

Kot so pred srečanjem poročali mediji, naj bi zahodne države od iranskih predstavnikov zahtevale, da Teheran zapre jedrski obrat v bližini kraja Fordo, omeji bogatenje urana na največ 20 odstotkov in iz države odstrani višje obogateni uran.

Vodja iranske delegacije Saed Džalili pa je pred srečanjem napovedal, da bodo predstavili "nove pobude". Iran naj bi si tokrat sicer prizadeval za dogovor v upanju, da se bo izognil še večji osamitvi v mednarodni skupnosti ter morebitnemu vojaškemu konfliktu.