Večina podjetij se o regresu še pogaja s sindikati

V Elektro Ljubljana, kjer so lani izplačali 1500 evrov regresa, zagotavljajo, da bodo poziv vlade v največji možni meri skušali upoštevati, saj se s predlogom glede višine regresa strinjajo. Povedali so, da so že pred nekaj meseci začeli pogajanja za prilagoditev podjetniške kolektivne pogodbe s sindikati, ki pa še vedno potekajo.

O višini letošnjega regresa se še niso dogovorili tudi v Holdingu Slovenske elektrarne (HSE). Regres so v družbi, kjer znaša povprečna plača 3946 evrov bruto, lani izplačali v višini nekaj več kot 1600 evrov.

Visoke regrese si tradicionalno izplačujejo tudi v bančništvu. V Novi Ljubljanski banki (NLB), kjer so lani izplačali povprečno 1565 evrov regresa, pravijo, da kolektivna pogodba dejavnosti bančništva določa, da mora njegova višina znašati najmanj 75 odstotkov povprečne izplačane plače v zadnjih treh mesecih. Ob tem so povedali, da so zaradi negativnih poslovnih rezultatov že konec novembra lani sindikatom predlagali znižanje regresa na raven minimalne plače v Sloveniji, a so jo ti zavrnili. Pogovori s sindikati sicer še potekajo.

V Zavarovalnici Triglav, kjer zagotavljajo, da bodo poziv vlade spoštovali, so pri pogajanjih očitno nekoliko bolj uspešni. Čeprav so lani izplačali regres v povprečni višini 1200 evrov, pa jim je uspelo skleniti aneks h kolektivni pogodbi, s katerim so regres izenačili za vse zaposlene.

Pošta Slovenije je lani 6400 zaposlenim izplačala regres v povprečni višini 1045 evrov bruto. Nova kolektivna pogodba, ki je bila podpisana februarja, predvideva, da se višina regresa določi z dogovorom o plačni politiki za posamezno leto, vendar pa dogovor za letos še ni bil sprejet. Povprečna izplačana plača v Pošti Slovenije je sicer lani znašala 1475 evrov bruto.

Pogajanja med poslovodstvom in sindikati o varčevalnih ukrepih, med drugim tudi o izplačilu regresa, potekajo tudi na Slovenskih železnicah (SŽ). Lanski regres, ki je bil izplačan konec junija, je znašal 1053 evrov bruto oziroma 70 odstotkov povprečne slovenske bruto plače. Povprečna bruto plača v SŽ sicer znaša 1571 evrov.

V Krki so pri regresu precej skromnejši

Kako pretirano visoki so regresi v "državnih" podjetjih, kaže primer Krke, ki je po večini kazalcev najbolje stoječe slovensko podjetje. Vsi delavci Krke bodo namreč letos prejeli regres zgolj v višini 1070 evrov bruto, medtem ko je ta lani znašal 1047 evrov. Ob tem naj opozorimo, da znaša povprečna bruto plača v Krki kar 2457 evrov bruto oziroma 1494 evrov neto. Višina regresa je torej daleč od 70 ali 75 odstotkov, kolikor določajo kolektivne pogodbe v "državnih" podjetjih".