Po Bučarjevih besedah se v Sloveniji veliko govori o tranziciji, katere pa se po njegovem Slovenci sploh še niso lotili. Namesto tega se v državi nadaljuje stari avtokratski vzorec, ki pa s parlamentarno demokracijo ne gre skupaj, je ocenil.

Ob pogovoru o svoji novi knjigi, ki je pred tednoma izšla pri Mladinski knjigi, je izpostavil več ključnih vprašanj, ki v Sloveniji onemogočajo polno parlamentarno demokracijo in hkrati povzročajo njeno krizo.

Najprej se je dotaknil odnosa Slovencev do lastne države. Po tujo vlado so to vedno dojemali kot nekaj tujega, ko so uspeli ustvariti lastno državo, pa te miselnosti niso spremenili, je nadaljeval.

Druga težavo so si Slovenci po Bučarju nakopali z lastninjenjem nekdanje državne lastnine. S tem, da so razpršili lastništvo, so dobesedno obglavili podjetja in zrušili gospodarstvo, to pa se je nato vnovič vzpostavilo na napol legalen ali sumljiv način, je menil.

Še več, Slovenija se nahaja pred novim, drugim valom privatizacije in, kot je opisal, se "marsikomu že cedijo sline". Po tej bo v državi, "ki ni imela in nima tradicije trdne ter ugledne politične elite" prišlo do zavezništva med novimi lastniki in oblastniki, ki ne bodo več obvladljivi, je dodal.

Zanje ne bodo več veljala pravila parlamentarne demokracije, kar po Bučarjevem že nakazuje sedanja slovenska strankokracija. Rešitev za kaj takega so, kot je poudaril, ekonomsko neodvisni poslanci, ki zmorejo razmišljati in se odločati po lastni presoji. Takih pa skorajda več ni oz. so zvečine postali "kupljivo blago in ujetniki strank", je vnovič podčrtal Bučar.

Med svojimi razmišljanji se je dotaknil tudi političnega trenutka. Ocenil je pobudo o zapisu tako imenovanega zlatega pravila v ustavo in ob tem dejal, da je nekaj podobnega v slovenski ustavi že zapisano. Ustava namreč pravi, da se sme država zadolževati in sprejemati poroštvo za dolgove na njen račun samo z zakonom, je navedel in se vprašal, kako je potem prišlo do sedanje zadolžitve.

To isto bi rada sedanja vlada zapisala kot nov ustavni člen, nihče pa ne jamči, da se ne bo s spoštovanjem tega dogajalo enako, kot se je z dosedanjim členom, je nadaljeval.

Pogovor je zaključil z mislijo o sindikatih, ki po njegovem še vedno delujejo kot pred stoletjem. Prav je, da se zavzemajo za socialno državo, vendar pa se morajo hkrati zavedati, da se podjetij ne sme rušiti. Le uspešna podjetja namreč lahko zagotavljajo delovna mesta in spodobno plačilo, je še povedal Bučar.