Pojavila se je ideja o organizaciji Športne zveze Slovenije. Jo podpirate?

Ta organizacija ne bi prinesla nič novega, kvečjemu kaj starega, ker smo to že imeli. V Evropi poteka obratna pot. Tam, kjer imajo ločene olimpijske komiteje in športne zveze, se združujejo. V zadnjih dvajsetih letih nisem slišal, da bi kjer koli prišlo do razdruževanja.

So težnje po ustanovitvi športne zveze neke vrsta nezaupnice vodstvu OKS?

Če je to nezaupnica OKS, bi morali povedati, kdo to dela in zakaj to dela. Jaz o tem vem zelo malo. Ne poznam ne platforme, ne iniciatorjev, ne ustanovnih članov. O tem slišim in v različnih materialih vidim zelo posplošene teze. Na športnem področju je marsikaj dobro organizirano in marsikaj narobe. Ljudje, ki imajo kritične misli, imajo priložnost, da to povedo in da poskušajo vplivati na rešitve. Če pa tisti, ki so v manjšini v Olimpijskem komiteju Slovenije - Združenju športnih zvez, mislijo, da bodo svoje cilje dosegli, če se bodo posebno organizirali, je to približno tako, kot če bi opozicija v parlamentu organizirala nov državni zbor.

Ampak verjetno imajo zagovorniki ustanovitve nove osrednje športne zveze še kakšne druge cilje, povezane z vsebino.

Razumem, na kaj merite, toda jaz tega ne poznam. Nisem videl nobenega resnega materiala na to temo. Tiste posplošene trditve pa je mogoče izreči pri vsaki reči. Nič takega nisem videl, kar bi bili lahko vsebinski argumenti. Morda jih imajo, ampak nam za njih zanesljivo niso povedali.

Športno zvezo naj bi poskušali ustanoviti z dialogom vpletenih. Je ta že vzpostavljen?

Dialoga do tega trenutka ni bilo. Jaz se nisem z nikomer pogovarjal. Moji sodelavci tudi ne, ker bi me v nasprotnem primeru obvestili. Šport je civilna sfera. Vsaka iniciativa je legitimna. Ali je smiselno in pametno imeti dvojne strukture v času, ko zmanjkuje denarja, je treba presoditi. To morajo presoditi predvsem tisti, ki se želijo vključiti. Ni mi povsem jasno, kdo se namerava vključiti in kdo ne. Nekaj malega vem, kdo so tisti, ki se za to zavzemajo. Ampak jih je malo premalo za resno športno zvezo.

Nekaj vsebine vam lahko razkrijemo mi. Ideja je, da bi bila športna zveza krovna športna organizacija, olimpijski komite pa bi počel to, kar mu očitajo, da je že zdaj edino, kar dela - skrbel bi zgolj za izvedbo olimpijskih programov. Bi bilo to sprejemljivo?

Nismo v fazi, da bi se lahko o tem opredeljevali. Ne poznam teh materialov. Olimpijski komiteji so lahko organizirani v skladu z listino Mednarodnega olimpijskega komiteja. Neresna in žaljiva so natolcevanja, da se ukvarjamo le z olimpijskimi igrami. To je metanje peska v oči javnosti. Treba je priti pogledat, kaj olimpijski komite dela, pa boste ugotovili, da dela na številnih področjih.

Ste zaznali, da postaja vaša opozicija vse močnejša in da vas poskuša spraviti s položaja?

Naj izvolijo. Bil sem izvoljen, po navadi s precejšnjo večino. Možne so nezaupnice. Čez dobri dve leti bodo nove volitve, na katerih niti slučajno ne nameravam kandidirati, kajti menim, da sem svoje več kot naredil. Če so nezadovoljni z menoj, je njihova pravica, da izglasujejo nezaupnico. Ne morejo me pa odstavljati vsak posebej, ampak morajo za to dobiti večino. Poleg tega ne gre samo za mene, saj nisem sam v olimpijskem komiteju. V njem dela na stotine ljudi. Vse skupaj usmeriti le na enega Janeza Kocijančiča je mnogo prepoceni. Jaz olimpijski komite le vodim kot amaterski funkcionar. Za to delo nisem nikoli dobil nobenega materialnega nadomestila.

Bi imela Slovenija težave z Mednarodnim olimpijskim komitejem (MOK), če bi bil OKS le eden od članov športne zveze in ji na ta način podrejen?

Tega sploh ni mogoče narediti. Olimpijsko gibanje je organizirano v skladu z listino Mednarodnega olimpijskega komiteja. Obstajajo primeri, ko so bili olimpijski komiteji izključeni, ker so si jih državni organi poskušali podrediti. Statut nacionalnega olimpijskega komiteja mora potrdit tudi MOK. V nasprotnem primeru nacionalni komite ne more biti vključen v olimpijsko gibanje.