Maja Remi

Se še spomnite, kako je nekdanji gledališki ravnatelj Drame Ivo Ban onečastil nekoč najuglednejši kulturni hram na Slovenskem, ko je ljubljansko Dramo dal v najem komercialni televiziji Pop TV za snemanje zabavnega šova Slovenija ima talent? Takrat so se precej bučno in javno odzvali gledališki kritiki, teatrologi, kulturna ministrica Majda Širca in njeni, pa številni ugledni kulturniki, ki se jim je Banovo početje zdelo nedopustno.

Leto dni kasneje se ponavlja podobna zgodba, njeni akterji pa so spet Pop TV, licenčni šov in po funkciji, ki jo opravlja, ugleden kulturni menedžer, pa še ni bilo slišati javnih vzklikov protesta in zgražanja nad skrunjenjem kulturnega ugleda družbe.

Da v žiriji pevskega šova X Factor sedi neki zabavno-glasbeni menedžer in bobnar, je razumljivo. Sprejemljiva je tudi pevka, sicer izjemnih vokalnih sposobnosti, čeprav je njeno vedenje pod soji pop žarometov malce neskladno s podobo in videzom srčne borke za pravice živali, čisto okolje in prijazne odnose med ljudmi, ki ga je gojila pred tem. Direktor Slovenske filharmonije, ene najstarejših glasbenih ustanov na svetu, katere častni člani so bili med številnimi uglednimi imeni tudi Joseph Haydn, Ludvig van Beethoven, Johannes Brahms in Niccolo Paganini, gostujoči dirigenti Carlos Kleiber, Ricardo Mutti, Gustav Mahler in Zubin Mehta, delovala pa je pod umetniško taktirko takih mojstrov, kot so Oskar Danon, Marko Letonja, Samo Hubad in Uroš Lajovic, pa nima tam kaj početi. Izgovor, da je visoko kulturo treba približati ljudstvu, je v tem primeru plehek in zlorabljen.

Damjan Damjanovič je glasbeno izobrazbo pridobil s trobento, kakšne večje kariere pa s tem inštrumentom ni naredil, domnevno zaradi poškodbe zobovja. Je pa zato kazalo, da bo namesto tega postal zagnan sindikalist in kulturni aktivist v Združeni listi socialnih demokratov. Tudi potem, ko so se preimenovali v Socialne demokrate, je ostal med marljivejšimi in lepšimi člani. Čeprav je še leta 2002 s Pahorjevim blagoslovom kandidiral za župana v rodni Muti, je bil dve leti kasneje že član Janševe Slovenske demokratske stranke, kar se mu je obrestovalo z mestom direktorja Slovenske filharmonije. Ponovitev štiriletnega mandata mu je kljub hudemu nasprotovanju kulturne sekcije SD omogočila nekdanja strankarska kolegica, takrat ministrica za kulturo Andreja Rihter. Do prehoda v tretji mandat konec letošnjega leta pa naj bi ga ločile zgolj še zakonsko predpisane formalnosti.

Da nima dobrih povezav le s Pahorjem in Janšo, pač pa tudi s Slovensko ljudsko stranko, je Damjan Damjanovič pokazal ob poroki z verjetno najlepšo umetnico svoje generacije, sopranistko Sabino Cvilak. Zvestobo do groba sta si namreč obljubila pred obličjem celjskega župana, takrat še predsednika SLS Bojana Šrota.

Zakonca Damjanovič sta si gnezdece spletla na leta 2010 kupljeni domačiji v vasi Preserje pri Lukovici. Za še pristnejši stik z naravo sta si omislila še vsak svojega konja, on črnega Nera in ona belo Biro, na dvorišču pa postavila fontano. In ker mora imeti sodobni kavboj ob žrebičku še vsaj moped in terenski avto, je Damjanovič k hiši pripeljal oba. Motor čoper je kupil, terenca pa dobil na sponzorsko pogodbo.

In potem Damjan Damjanovič za manjšanje ugleda orkestra Slovenske filharmonije krivi Cankarjev dom. Njegov argument? Pod domačo streho nimajo dovolj velike dvorane, da bi se lahko pokazali v polnem sijaju, če nastopijo v Gallusovi dvorani, pa občinstvo govori, da je bilo na koncertu v Cankarjevem domu in ne na koncertu Slovenske filharmonije.