Da je Mesić pod drobnogledom policistov, danes piše tudi Jutarnji list.

Kriminalisti preiskujejo pogodbo iz leta 2007 o nakupu 84 oklepljenih vozil za 112 milijona evrov. Da so sestanki s finskimi predstavniki odvijali na Pantovčaku je izjavil avstrijski poslovnež in posrednik Patrie Wolfgang Riedl. Hrvaško Ministrstvo za notranje zadeve in Uskok (Urad za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu) ne ponujata nobenih podrobnosti o primeru.

Preiskovalci preverjajo navedbe posrednika Patrie Wolfganga Riedla o srečanjih v uradu predsednika, ko je bil na Pantovčaku Mesić. HTV dodaja, da je bil Riedl posrednik pri prodaji oklepnikov v Sloveniji, kratek čas pa tudi na Hrvaškem.

Jutarnji list danes znova navaja, da je Riedl policistom razkril imena oseb na Hrvaškem, ki naj bi jim izročil podkupnino. Tako HTV kot Jutarnji list poudarjata, da ni znano, za katere osebe je Riedl navedel, da se je z njimi srečal v uradu predsednika. Neuradno naj bi se sestal tudi z Mesićem.

Urad predsednika "globoko vpleten"

Gre za prvorazreden politični škandal, ker je policija začela preiskavo tudi v predsedniškem uradu. Zaenkrat ni informacij o tem, za katero obdobje preiskujejo evidenco obiskov, navaja zagrebški časnik.

Dodaja, da je bil urad predsednika "globoko vpleten" v postopek nakupa oklepnikov, ter da je bil Mesić kot vrhovni poveljnik hrvaške vojske seznanjen z vsemi podrobnostmi. Glede na svoj položaj pa je lahko tudi vplival na izbiro ponudnika.

Na hrvaškem notranjem ministrstvu niso želeli povedati ničesar o preiskavi v uradu predsednika, informacij ne dajejo niti na uradu za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu (Uskok), ki je pristojen za primer Patria.

Bivši predsednik Mesić se trenutno nahaja v tujini in ni bil dostopen za izjave. Lani je v pogovoru z Media servisom sicer zavrnil, da bi pogovori tekli v zvezi s podkupnino, je pa potrdil, da je nekdo prišel iskati sestanek, a šele ko je bila pogodba že sklenjena.

Josipovićev kabinet potrdil preiskavo na Pantovčaku

Da policija na Pantovčaku opravlja preiskavo v zadevi Patria je potrdil svetovalec za vojna vprašanja predsednika Iva Josipovića, Zlatko Gareljić, ki pa ni želel razkrivati več podrobnosti. Povedal pa je, da je policiji pripravljen predati vso dokumentacijo. Podobno pravi tudi bivši obrambni minister Branislav Rončević, ki je v telefonskem pogovoru s hrvaškimi mediji povedal, da v poslu ni bilo ničesar spornega in da ga nihče ni kontaktiral glede morebitnih podkupnin.

Bivši svetovalec bivšega predsednika Mesića Vlatko Cvrtila pojasnjuje, da je del preiskave, ki se je začela na Finskem, temelji na sumih o koruptivnem poslovanju v Sloveniji. Glede na to, da je oseba (Wolfgang Riedl, op. p.), ki je bila zadolžena za Slovenijo, bila zadolžena tudi za Hrvaško, se je preiskava razširila tudi k našim južnim sosedom, pojasnjuje Cvrtila.

"Menim, da je dobro, da se preiščejo vse, kar je vezano v ta proces, od začetka do konca. Kot član odbora vem, da se je ta proces odvil precej transparentno, da je potekal v okvirih, ki so potrebni za tako velike mednarodne razpise,“ pravi Cvrtila.

Mesić: Posel nakupa Patriinih oklepnikov zelo dober

Mesić je nazadnje o Patrii govoril lani, ko je za hrvaško tiskovno agencijo Hina dejal, da je bil posel nakupa oklepnikov od finske Patrie zelo dober. Obenem je potrdil, da je neimenovana oseba iz Hrvaške neuspešno poskusila posredovati pri Patrii, da bi sklenila ugodnejšo pogodbo s Hrvaško, in sicer potem ko so pogodbo leta 2007 že podpisali.

Na hrvaškem obrambnem ministrstvu so večkrat izpostavili, da je bil posel s Patrio povsem transparenten in brezmadežen.

Jutarnji list danes še piše, da so preiskavo o nakupu finskih oklepnikov na Hrvaškem začeli lani, ko so oblikovali finsko-avstrijsko-hrvaško policijsko ekipo, in sicer po koncu preiskave v Sloveniji.

Afera Patria na Hrvaškem: Riedl razkril imena oseb, ki naj bi prejele podkupnino

Sojenje v zadevi Patria je obstalo na mestu