Turk verjame, da bodo varčevalni ukrepi počistili z mnogimi neracionalnimi rešitvami in da bo tudi zato gospodarski vzpon v prihodnjih letih lažji. Obrezana drevesa spomladi bolje cvetijo, je svoje prepričanje ponazoril minister, sindikatom pa sporočil, naj raje konstruktivno sodelujejo z idejami pri iskanju možnosti varčevanja, kot da "mečejo atomske bombe". Varčevanje, je posebej izpostavil, bo zadelo tudi verske skupnosti, ki bodo od države dobile od 15 do 20 odstotkov manj denarja.

Minister Turk je poudaril, da bodo storili vse, da bodo čim manj prizadeti otroci, starši in zaposleni v javnem sektorju, "po tem vrstnem redu", ter večkrat zagotovil, da se ne bo znižala kakovost na omenjenih področjih. V mednarodnih raziskavah znanja se doslej nismo izkazali, je dejal, zakaj bi bili sedaj slabši. Tako pri subvencijah za malico kot pri plačilu za drugega otroka v vrtcu bodo socialno najšibkejši izvzeti. Predvideni ukrepi, je poudaril Turk, bodo posegli v sistemske rezerve iz let "debelih krav". "Tedaj smo namreč zaradi krčenja generacij v šolstvu zviševali normative, da bi tako preprečili odpuščanja." Po podatkih ministra sta leta 1970 na 21 učencev prišla 1 učitelj in 1 strokovni delavec, leta 1990 je bilo razmerje 1 učitelj na 15 učencev, leta 2010 pa samo še 9,3 učenca na enega strokovnega delavca. Obenem se je povečeval tudi vpis na univerzo, manjšale so se skupine, uvajali dodatni programi, nekateri le zato, da bi učitelji dobili manjkajoče ure. V znanosti je Turk kot problem izpostavil dejstvo, da imamo med vsemi državami OECD najvišji delež doktorjev znanosti, ki so zaposleni v javnih raziskovalnih zavodih, ne pa v gospodarstvu, kjer bi bolj koristili. Tako v visokem kot v srednjem in osnovnem šolstvu se je uveljavila praksa, da ljudje za del delovne obveznosti dobijo dodatno plačilo. Temu naj bi naredili konec, je napovedal minister. Učitelji, ki delajo v jutranjem ali popoldanskem varstvu, bodo to opravili za plačo. Vsem se bo tedenska učna obveznost povečala za eno uro (na 23 ur). Podatki, ki jih je včeraj predstavil Turk, namreč kažejo, da so naši osnovnošolski učitelji leta 2009 v povprečju poučevali 690 ur na leto, srednješolski pa 633. Povprečje OECD je 656 ur. Zaposleni na univerzah naj ne bi več dobivali dodatkov za izredni študij, za raziskovalno delo, za doktorski študij.

Glede načrtovanega povišanja normativa za število otrok v razredu je dejal, da to ne pomeni, da bo po novem v razredih po 30 otrok. Številke namreč zdaj kažejo, da ob zgornji meji 28 otrok v razredih v povprečju sedi le 16,7 učenca in 14,3 dijaka. S povišanjem normativa za enega ali dva otroka naj bi "ujeli realno povprečje v OECD". Sicer pa število otrok v razredu, kot kažejo študije OECD, ne vpliva na kakovost pouka, je dejal minister in dodal: "V Šanghaju, kjer dosegajo šolarji najboljše rezultate v znanju, jih v razredu sedi po 40..." Število otrok v vrtčevskih skupinah naj bi se povečalo za enega. Zdaj je po normativih 15 otrok v skupini mlajših in 25 otrok v skupini starejših, v resnici pa vsak dan v vrtcu manjka desetina otrok (v povprečju "starejša" skupina šteje osem otrok, "mlajša" pa 9,4). V EU naj bi vrtčevske skupine realno štele po 13,7 otroka in temu naj bi se s spremembami normativov približali. Javne zavode, od zavoda za šolstvo do pedagoškega inštituta, bodo združevali, da bi tako privarčevali sredstva, ki so šla doslej za plače vodstev teh zavodov.

Visoko šolstvo naj bi težke čase prebrodilo s presežki prihodkov nad odhodki v minulih letih. Letno bodo imeli na voljo 6 milijonov manj za študijsko dejavnost, 6 milijonov manj bo dobila znanost. Vodstva visokošolskih zavodov naj bi spet odločala o tem, kaj sodi v delovno obveznost zaposlenih, sami naj bi odločali o obsegu (zmanjšanju) vpisa. Po mnenju ministra vsi, ki danes študirajo na univerzi, za študij niti niso dovolj sposobni. Če bo v predavalnicah sedelo manj študentov, a bodo ti boljši, bo to v prid kakovosti.

Manj glav nad knjigo in filmom

Končana je polemika okoli Javne agencije za knjigo (JAK) in Slovenskega filmskega centra. Minister je včeraj povedal, da so se odločili, da namenijo delovanju vsake od agencij sredstva, ki omogočajo redno zaposlitev le treh ljudi, kolikor bi ministrstvo stal uradniški del, če bi dejavnosti agencij izvajali na ministrstvu. Na JAK, kjer je trenutno zaposlenih sedem ljudi, sicer o ukrepu še niso obveščeni, predstavnica za stike z javnostmi Katja Stergar pa nam je dejala, da je bila JAK v vseh dosedanjih letih kadrovsko podhranjena. Ob vprašanju, kaj pomeni manjša uradniška zmogljivost agencije za slovensko knjigo, ocenjuje, "da bi vsakršno zmanjševanje zaposlenih vplivalo na vsa podpodročja knjige".

Vlada bo z varčevalnimi ukrepi na področju sofinanciranja programov v kulturi prizadela predvsem kulturnega porabnika, neposredno pa bodo prizadeti ustvarjalci v kulturi, ki bodo imeli na osnovi manjšega financiranja programov manj dela. Samozaposlene čaka tudi zaostrovanje pogojev za pridobitev pravice do plačila socialnih prispevkov iz proračuna. Predstavniki Asociacije, ki zastopa nevladne organizacije in samostojne ustvarjalce v kulturi, so se ob napovedih varčevanja včeraj sestali z ministrom in njegovimi sodelavci. Njen predsednik Jurij Krpan je povedal, da so se strinjali, da so določene stvari potrebne sprememb, vendar pa so ministra opozorili na potrebo po sistemskem pristopu k spremembam, "ki naj temeljijo na strokovnih, javno dostopnih analizah in ne na rokohitrskih ukrepih z neznanimi učinki".

Minister Turk o varčevalnih ukrepih v športu ni govoril, čeprav športa iz varčevanja ni izvzel.