»Vlada se je zavezala k socialnemu dialogu in mi to od nje pričakujemo. To, kar je predlagala, ni sprejemljivo. Da preneha stopnjevati situacijo v smer izrednih razmer, kar počne s temi nemogočimi časovnimi omejitvami, smo pripravljeni na pogovor o podaljšanju zamrznitve plač do konca letošnjega leta, vendar ob vladnem zagotovilu, da te ukrepe, ki so sedaj na mizi, zadrži. Če to stori, bi stavko pred njeno izvedbo preklicali,« je napovedal vodja stavkovnega obora konfederacije Štrukelj. O podrobnostih stavke včeraj še ni mogel govoriti, saj še čakajo na odgovor drugega dela sindikatov javnega sektorja, ki ga vodi Drago Ščernjavič. »Lahko pa že napovem, da bo ta stavka ostrejša od tistih, ki so se zvrstile v sredini devetdesetih let. Na področju šolstva to pomeni, da bodo stavkali tudi vrtci. In to ne simbolno, vrtce bodo zaprli,« je pojasnil Štrukelj.

Vojaki ne smejo stavkati

Ščernjavič o morebitnem sodelovanju v stavki včeraj ni želel govoriti, saj se bodo mnoge sindikalne organizacije v njegovi pogajalski skupini o tem pogovarjale danes. So pa nekatere izmed njih (sindikat davčne uprave in upravne enote) že začele zbirati podpise tistih, ki so pripravljeni podpreti nadaljnje sindikalne aktivnosti, med katerimi je tudi možnost organiziranja stavke. A katere aktivnosti bodo na koncu izvedli, je po Ščernjavičevih besedah odvisno od današnjih pogajanj z vlado. Kakšna bodo v teh pogajanjih stališča njegove pogajalske skupine, pa Ščernjavič včeraj ni želel razkriti, dejal je le, da so pregledali vse predlagane ukrepe in pri vsaki točki oblikovali svoj predlog.

Poleg šolnikov so v okviru KSJS k pripravam na izvedbo splošne stavke pristopili policisti, ki se jim pridružuje tudi Sindikat zdravstva in socialnega varstva Slovenije, kjer že zbirajo podpise članov in drugih zaposlenih v zdravstveni dejavnosti in dejavnosti socialnega varstva za podporo splošni stavki. »Mi kot vojaki po zakonu ne smemo stavkati, organiziramo lahko samo proteste oziroma manifestacije. Vendar Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), pod katero spadamo, tako ali tako razmišlja o splošnem protestu, in če bo potrebno, jih bomo podprli,« pa je povedal predsednik Sindikata ministrstva za obrambo Darko Milenkovič.

Kakšno stališče bo do stavke zavzel največji sindikat, ki združuje sindikate tako javnega kot zasebnega sektorja, bodo odločali na današnji seji predsedstva ZSSS, je dejal predsednik Dušan Semolič. O tem pa bodo danes še pred srečanjem z vlado spregovorili tudi v konfederaciji sindikatov Pergam. Ali se pripravlja na morebitno stavko oziroma kakšen je njen odziv na napovedano stavko sindikatov javnega sektorja, smo povprašali tudi vlado, vendar nam z urada za komuniciranje včeraj niso odgovorili.

Sindikat upokojencev:Kriterij 622 evrov je absurd

V Sindikatu upokojencev Slovenije (SUS) menijo, da varčevalni ukrepi niso uravnoteženi med posameznimi sloji prebivalstva, zato bodo naleteli na odpor državljanov. Kot so včeraj zapisali v javnem pismu vladi, se zavedajo, da je varčevanje potrebno, a imajo do nekaterih ukrepov pomisleke. Za sindikat so povsem nesprejemljive spremembe v višini in krogu upravičencev do letnega dodatka za upokojence. »Kriterij 622 evrov je absurd,« so zapisali. Razmišljajo, da bi bila morda sprejemljiva meja v višini povprečne plače v Sloveniji. Kot so opozorili, se življenjski stroški vsak dan povečujejo, tako pokojnine kot letni dodatek pa ostajajo že nekaj let skoraj na isti ravni. Zato predlagani ukrep pomeni žalitev za upokojence, ki letni dodatek potrebujejo za svoje redne potrebe.