Raziskava, med katero so za oceno škode v reaktorju številka dve uporabili napravo z manjšo kamero, termometrom, merilcem radioaktivnosti in merilcem vode, je bila druga tovrstna od začetka jedrske katastrofe marca lani.

Za zaprtje več desetletij

Kot so pokazali rezultati raziskave, je stopnja radioaktivnosti v zadrževalnem hramu reaktorja do desetkrat višja od smrtonosne in znaša 70 sivertov na uro, potem ko je bila doslej najvišja izmerjena stopnja radioaktivnosti v reaktorju deset sivertov na uro. Rezultati raziskave so pokazali, da bo moral operater elektrarne Tepco zaradi visoke stopnje radioaktivnosti razviti posebno tehnologijo in opremo v procesu zapiranja elektrarno, to pa bi lahko trajalo več desetletij.

Zaradi visoke stopnje radioaktivnosti delavci ne morejo nadaljevati svojega dela. Dostop je možen le za nekaj minut v določene dele poslopja in v posebni opravi. Raziskava je tudi pokazala, da znaša nivo vode v reaktorju, potrebne za hlajenje, le 60 centimetrov, potem ko naj bi znašal nivo vode decembra lani ob razglasitvi elektrarne za stabilno deset metrov. Vodo sicer še vedno dovajajo v reaktor.

Le še ena jedrska elektrarna

Omenjeni reaktor je bil doslej edini, v katerem so lahko izvedli preiskavo, saj je bila stopnja sevanja znotraj reaktorja relativno nizka, reaktor pa zasnovan tako, da so vanj lahko spustili merilne naprave. Ob nesreči so taljenje reaktorske sredice zaznali še v dveh od šestih reaktorjev, ki sta bila poškodovana v eksplozijah in v katerih bi bile lahko razmere še slabše.

Po jedrski katastrofi v elektrarni v Fukušima, zaradi katere je v okolje ušlo ogromno radioaktivnih snovi, so na Japonskem doslej ustavili 53 od 54 jedrskih elektrarn. Zadnji reaktor, ki se nahaja na severu otoka Hokaido, naj bi ustavili 5. maja. Japonska vlada naj bi se do takrat tudi odločila o morebitnem ponovnem zagonu tamkajšnjih nukleark.