V sindikatih so po besedah sekretarja republiškega odbora Sindikata državnih organov Slovenije (SDOS) in vodje pogajalske skupine dela sindikatov javnega sektorja Draga Ščernjaviča pripravljeni varčevati, vendar pričakujejo, da bo vlada najprej povedala, ali sprejema kakšnega od njihovih predlogov, ki so jih podali.

Vlada namreč do zdaj ni odgovorila še niti na enega izmed njihovih predlogov, je dejal.

Na vprašanje, ali bi lahko prišlo do splošne stavke, če vlada ne bo popustila, Ščernjavič odgovarja, da je možno vse. Predsednik konfederacije sindikatov Pergam Janez Posedi pravi, da se o stavki zaenkrat še niso pogovarjali, bo pa konfederacija imela v četrtek sestanek, na kateri se bodo opredeljevali o tej možnosti.

Na vprašanje, ali je presenečen nad tako ostrimi rezi, je Posedi odgovoril, da ga v tej državi nič več ne preseneča. Ukrepi pa niso ostri, ampak nerazumni, in ravno zaradi tega ni presenečen, je dodal. In kot pravi, so nekatere zadeve, v katere bi vlada posegala, urejene tudi z evropskimi uredbami, ne le slovenskimi pravilniki in zakonodajo.

Oblikovali bodo stavkovni odbor

Predsednik Sindikata carinikov Slovenije Dušan Miščevič pa ne pričakuje, da bo sindikat varčevalne ukrepe podprl, saj je reorganizacija carinske službe po njegovih besedah žrtev teh varčevalnih ukrepov. Vlada namreč namerava združiti carinsko in davčno upravo. V petek se bodo člani sindikata sestali na seji in, kot pravi Miščevič, je pričakovati, da se bo oblikoval stavkovni odbor. Vse nadaljnje aktivnosti pa bodo nato sledile prav na podlagi odločitev stavkovnega odbora.

Pojasnil je tudi, da so že pripravili okvirne izračune, kaj bi predlogi ukrepov vlade pomenili za zaposlene na upravi. Po njegovih podatkih bi se administrativno-tehničnim delavcem prihodki znižali za okoli 200 evrov, še nekoliko več carinikom, inšpektorjem pa za 450 evrov. "To je odločno preveč," je poudaril. Na delovno srečanje z vlado je sicer vabljenih 32 sindikatov javnega sektorja, s strani vlade pa se ga udeležujeta finančni minister Janez Šušteršič ter minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič.

Sindikati: Odprtih še nekaj vprašanj

Delovna skupina za pripravo besedila izhodišč za nov socialni sporazum se sicer še ni uspela uskladiti glede vladne sinteze pripomb delodajalske in delojemalske strani na izhodišča. Odprtih je ostalo še nekaj vprašanj, ki jih bodo skušali partnerji rešiti še ta teden.

Kot je pojasnila izvršna direktorica za socialni dialog pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) Tatjana Čerin, so ostala odprta tri, štiri vprašanja, ki jih bo skušala uskladiti ali skupina tekom tega tedna ali Ekonomsko-socialni svet (ESS) na petkovi seji.

Tudi predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj je potrdil, da so danes prišli do konca integralnega besedila, ki ga je predlagala vlada, in da so na skupini ostala odprta le tri, štiri vprašanja. Dodal je, da jih bo v petek skušal razrešiti ESS. Po Štrukljevih besedah gre za zahtevne točke, tudi on pa več o nesoglasjih ni želel povedati.

Podpisi za splošno stavko

Dozdajšnji odzivi sindikatov do predlaganega paketa ne obetajo nič dobrega. Včeraj so s stavko zagrozili policisti.

Na predloge ukrepov so se namreč kritično odzvali tudi v Sindikatu zdravstva in socialnega varstva Slovenije, kjer so, kot so sporočili, danes tudi že začeli zbirati podpise članov in drugih zaposlenih v zdravstveni dejavnosti in dejavnosti socialnega varstva za podporo splošni stavki v obeh dejavnostih.

V sindikatu nasprotujejo napovedanemu zniževanju nominalnih prejemkov, kot so povračilo za prevoz in regres, saj da bi to nesorazmerno prizadelo bolj tiste, ki imajo nizke prejemke, srednje medicinske sestre pa postavilo na minimalno plačo.

Tudi obrambniki grozijo s stavko

Predlaganim ukrepom, kot so zapisali v izjavi za javnost, nasprotujejo tudi v Sindikatu ministrstva za obrambo. Po njihovem mnenju bodo namreč predlagani ukrepi drastično posegli v pravice zaposlenih v obrambnem resorju. Med drugim nasprotujejo znižanju povrnitve stroškov za prevoz na delo, znižanje plač za 15 odstotkov, neizplačilu regresa v letu 2012 in polovičnem izplačilu regresa v letu 2013.

Ob tem dodajajo, da imajo v primeru enostranskega poseganja v zakon, "legitimno pravico in mandat, da se upremo in izvedemo vse, tudi najbolj skrajne ukrepe, da zaščitimo naše interese, ne glede na zakonske omejitve stavke".

Ne popuščati niti za milimeter

Danes je potekala tudi konferenca sindikata upravnih enot, ki je del SDOS, in obravnavala vladna izhodišča. Po sestanku so sporočili, da odločno nasprotujejo 15-odstotnemu linearnemu znižanju plač in napovedanemu neizplačilu regresa za letni dopust. Po besedah Ščernjaviča pa so mu na konferenci naročili, da ne sme popustiti niti za milimeter.

Sicer sindikat nasprotuje tudi kakršnim koli drugačnim načinom povrnitve stroškov prevoza na delo in stroškov prehrane. "Prihranki se lahko dosežejo na raznih drugih področjih v državni upravi in javnem sektorju," pravijo v SDOS in dodajajo, da so pripravljeni na dialog, a pričakujejo, da bodo njihova stališča upoštevana. Če pa do tega ne bo prišlo, napovedujejo nadaljnje sindikalne aktivnosti.

Po novem tudi pod minimalno plačo

Sestal se je tudi sindikat vojske, obrambe in zaščite (SVOZ). Pravijo, da bodo izhodišča udarila le delavce oziroma najnižji sloj. "Tudi ta vlada se ne zaveda, da bolj kot zmanjšujejo kupno moč, bolj se manjša potrošnja, posledično v državno blagajno priteka bistveno manj dohodkov," pravijo.

Po mnenju SVOZ-a bi morala vlada sprva določiti višino plače, ki bi se jo nižalo, saj bo po morebitni uvedbi predlaganih ukrepov kar nekaj zaposlenih na minimalni plači ali celo pod njo. "Vlada ni predstavila analize plač v javnem sektorju. Tako s pavšalnimi navedbami le zavajajo javnost in prikrivajo plače javnih funkcionarjev in višine nagrad, ki si jih izplačujejo," so sporočili.

"Vlada bi se morala reševanja financ lotiti strokovno in predvsem z dolgoročnimi ukrepi, najprej pa bi morali vzpostaviti delovanje pravne države. Če je to njihovo mnenje in znanje, potem naj gredo že včeraj, ker danes je že prepozno," menijo v SVOZ-u.

Nezadovoljni tudi študenti in starši

V Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS) menijo, da varčevalni ukrepi vlade posegajo v socialni položaj vseh študentov. Zato bodo vladi predstavili svoje predloge, ki ne bi neposredno udarili po študentskem žepu.

V Zvezi aktivov svetov staršev Slovenije (ZASSS) pa menijo, da nekateri predlagani ukrepi vodijo v poslabšanje kakovosti izobraževanja otrok, kar je nesprejemljivo. Kot je v sporočilu za javnost zapisal predsednik ZASSS Tone Meden, se starši zavedajo, da je država v gospodarski krizi in da je varčevanje pri izdatkih iz proračuna nujno.

"Verjamemo, da se da privarčevati tudi z ukrepi, ki ne bodo prizadeli kakovosti šolanja in pričakujemo, da bo vlada z deležniki šolskega sistema take ukrepe tudi našla," je zapisal Meden. H kakovostnemu delu v šoli sodi tudi primerna prehrana, zato starši pričakujejo, da zaradi morebitnega varčevanja pri subvencijah za šolsko prehrano noben učenec ne bo ostal brez šolske malice.

Verske skupnosti še čakajo

V verskih skupnostih pa še čakajo na uradno seznanitev in pojasnila vladnega predloga, po katerem bi verskim skupnostim znižali proračunska sredstva. Preberite si več ...