Do 16. ure je glasovalo slabih 20 odstotkov volilnih upravičencev. Najvišja volilna udeležba je bila v Ljubljani Center, kjer je do 16. ure glasovalo 26,75 odstotka volivk in volivcev. Sledi ji volilna enota Ljubljana Bežigrad, kjer je glasovalo 23,76 odstotka volilnih upravičencev. V volilnem enoti Kranj je glasovalo 20,38 odstotka. Najnižja udeležba je bila v volilnih enotah Maribor (15,62 odstotka) in Ptuj (16, 55 odstotka).

Po podatkih s spletne strani državne volilne komisije je bila do 11. ure najvišja volilna udeležba v volilni enoti Ljubljana Center (9,87 odstotka) in Ljubljana Bežigrad (8,85 odstotka), najnižja pa v Mariboru (5,78 odstotka) in na Ptuju (6,35 odstotka).

V službi državne volilne komisije ocenjujejo, da je udeležba do 11. ure razmeroma nizka, če jo primerjajo z referendumi, na katerih je bila končna udeležba razmeroma visoka (okrog 40 odstotkov). Referenduma o arbitražnem sporazumu se je do 11. ure denimo udeležilo 15,26 odstotka volilnih upravičencev, na predčasnih volitvah v državni zbor pa je volilna udeležba do 11. ure znašala 18,71 odstotka.

Volilna udeležba na nadomestnih volitvah do 16. ure od 25 do 34 odstotkov

V šestih občinah danes potekajo nadomestne volitve za župane. V Mestni občini Ljubljana je bila volilna udeležba do 16. ure 29,06-odstotna, v Mestni občini Slovenj Gradec 34,26-odstotna, v Krškem pa 25,17-odstotna, kažejo podatki volilnih komisij. V Bovcu je bila v drugem krogu do 16. ure 43,14 odstotna, v Desterniku 52,8 odstotna, v Dupleku pa 34,83 odstotna.

V mestnih občinah Ljubljana in Slovenj Gradec ter še štirih občinah - Krško, Duplek, Bovec in Destrnik - danes odločajo o novih županih, ki bodo občine vodili dobri dve leti in pol, do rednih lokalnih volitev.

V Mestni občini Ljubljana je bila volilna udeležba do 11. ure 10,44-odstotna, v Mestni občini Slovenj Gradec 9,90-odstotna, v Krškem pa 10-odstotna, kažejo podatki volilnih komisij.

Do 16. ure še 26 novih prijav domnevnih kršitev volilnega molka

Inšpektorat za notranje zadeve je danes med 11. in 16. uro v povezavi z referendumom o družinskem zakoniku in županskimi volitvami prejel 26 novih prijav domnevnih kršitev volilnega molka. S tem se je skupno število prijav povečalo na 94. Inšpektorat kot domnevne kršitve obravnava 21 prijav.

Kot so povedali na ministrstvu za notranje zadeve, se od 21 prijav sedem prijav nanaša na objave na spletu, pet na plakatiranje, tri na pozivanje volivcev, po dve na predvajanje oglasov na televiziji in na tiskane medije, po ena pa na deljenje volilnega gradiva in objavo na radiu.

Največ prijav, devet, je prišlo iz osrednjeslovenske regije, po tri so iz savinjske regije in z neznane lokacije, po dve pa iz gorenjske in koroške regije ter iz jugovzhodne Slovenije.

Po neuradnih informacijah se vse prijave razen ene nanašajo na referendum o družinskem zakoniku.

Volilni molk ob referendumu o družinskem zakoniku ter nadomestnih županskih volitvah v Ljubljani, Slovenj Gradcu, Krškem, Bovcu, Dupleku in Destrniku traja danes do zaprtja volišč.

Na ministrstvu za notranje zadeve v tem času deluje dežurna služba, kamor lahko državljani sporočajo podatke o domnevnih kršitvah, in sicer je do 19. ure mogoče domnevne kršitve sporočati na telefonsko številko 080 21 13.

Odločajo o družinskem zakoniku

Na referendumu volivke in volivci odločajo o tem, ali naj se uveljavi družinski zakonik, ki ga je državni zbor sprejel 16. junija lani.

Družinski zakonik bo na referendumu potrjen, če bo zanj glasovala večina volivcev, ki bodo veljavno glasovali. V tem primeru bo začel veljati 15 dni po objavi v uradnem listu, uporabljati pa se bo začel eno leto po njegovi uveljavitvi. Če bodo volivci zakonik zavrnili, pa DZ v letu dni od odločitve na referendumu ne bo smel sprejeti zakona, ki bi bil v nasprotju s to odločitvijo.

Na referendumu ima pravico glasovati okrog 1.711.800 volivk in volivcev. Svoj glas jih je na predčasnem glasovanju, ki je potekalo od torka do četrtka minuli teden, že oddalo 15.752.

Nadomestne županske volitve

V šestih občinah danes potekajo tudi nadomestne županske volitve, saj so bili njihovi župani decembra lani na predčasnih parlamentarnih volitvah izvoljeni za poslance. Zaradi uveljavitve nezdružljivosti županske in poslanske funkcije pa so se s potrditvijo poslanskega mandata morali posloviti od županovanja.

Zaradi izvolitve županov za poslance so bile nadomestne županske volitve potrebne v 11 občinah, a so v petih nove župane, ki bodo občine vodili do rednih lokalnih volitev, torej dobri dve leti in pol, izvolili pred dvema tednoma.

Takrat so se prvič na volišča odpravili tudi v Slovenj Gradcu, Krškem, Dupleku, Bovcu in Destrniku. Ker pa nobeden od županskih kandidatov ni dobil večine glasov, bo odločal današnji drugi krog, v katerem se bosta pomerila pred 14 dnevi najuspešnejša kandidata.

V Ljubljani osem županskih kandidatov

Prvi krog nadomestnih županskih volitev pa je danes v prestolnici, kjer si županskega mesta želi osem kandidatov. Po navedbah tajnika mestne volilne komisije Gregorja Riglerja je danes na območju Mestne občine Ljubljana (MOL) odprtih 228 rednih volišč, ki so enotna tako za glasovanje na referendumu o družinskem zakoniku kot tudi na županskih volitvah.

Vendar pa imajo na voliščih dva volilna imenika, enega za glasovanje na referendumu, drugega na županskih volitvah. Volivka oz. volivec lahko namreč svoj glas odda le na referendumu ali le na županskih volitvah. Poleg tega so nekatere razlike tudi v volilni pravici.

Kot je pojasnil Rigler, je na območju mestne občine nekaj čez 224.300 volilnih upravičencev, od tega okrog 10.500 tujcev s stalnim prebivališčem, ki pa imajo pravico voliti le župana, ne pa tudi glasovati na referendumu. Po drugi strani pa lahko na referendumu glasujejo slovenski državljani s stalnim prebivališčem v tujini.

Volišča se bodo zaprla ob 19. uri. Vse do takrat pa še vedno velja volilni molk, ko je prepovedno vsakršno prepričevanje volivcev. Morebitne kršitve volilnega molka lahko volivke in volivci sporočijo na telefonsko številko 080 21 13.