V intervjuju za Delo razkrila, da se je za kandidaturo odločila zato, ker ponuja alternativo zdajšnjemu vodenju mesta in zaradi veliko spodbud strankarskih kolegov, pa tudi številnih meščanov, ki niso zadovoljni z vodenjem mesta.

Največji problem Ljubljane je neurejena kanalizacija

Njena želja je, da bi v prestolnici izpeljala kopico stvari, ki jih je treba dokončati. Na vprašanje Dela, če držijo trditve, da se je Lista Zorana Jankovića notranje razdrobila, je Dolinarjeva odgovorila, so očitno tudi drugi spoznali, da zdajšnji način vodenja dolgoročno ni smiseln. Da se je začelo razmišljati nekoliko širše, je po njenem mnenju pokazalo tudi glasovanje o direktorju Lekarne Ljubljana Marku Jakliču, ko ga je podprlo 20 svetnikov, proti jih je bilo 16.

Na vprašanje, katere so tri večje ljubljanske težave, za katere lahko takoj ponudi rešitev, je kandidatka za županjo odgovorila, da je največji problem neurejena kanalizacija, kar je izvedljiv, realen projekt. Tako je tudi s pomanjkanjem pločnikov, zaradi česar so ogroženi predvsem šolarji. Tretja hitro rešljiva težava je javni promet. Po njenem mnenju je treba uvesti hitre krožne ali prečne linije. Cenovno in tehnično je to izvedljivo v kratkem času.

Na načrte novega župana bo vplivala tudi zadolženost prestolnice

Na vprašanje Žurnala24, katere projekte bi izpeljali v javno-zasebna partnerstva, je Dolinarjeva odgovorila, da so prednostne naloge zagotovitev fonda stanovanj, izgradnja garaž za stanovalce v starejših soseskah ter zagotovitev prostorov otrokom in starostnikom.

Kandidatka za županjo se zaveda, da bo na načrte izvoljenega župana nedvomno precej vplivala zadolženost mesta. Letno se dolg servisira z osmimi milijoni evrov. Kot pravi pa bo treba v prihodnje zagotoviti, da se denar, ki ga zberejo Vodovod in Kanalizacija, Snaga in Energetika Ljubljana, nameni zgolj za širitev in vzdrževanje njihove infrastrukture.

Glede uvedbe tramvaja, kljub ceni od 8 do 15 milijonov evrov za kilometer proge, je Dolinarjeva prepričana, da ni znanstvena fantastika. Opozarja, da tudi onesnaženost zraka zahteva v mestu vsako leto na desetine življenj.

Mestni svetniki nimajo nadzora nad stekanjem denarja

Glede javnih zavodov in javnega denarja je Dolinarjeva odločna. Za Delo je povedala, da je pri tem osnovna norma upoštevanje zakonodaje. Kandidatka za županjo nasprotuje temu, da bi se pod krinko javnega uvajalo monopole, kar se je v primeru Grosista zgodilo. Kot je povedala, je težava tudi v tem, da mestni svetniki nimajo nadzora, kam se steka denar, ki ga zavod prejme. Glede krepitev zasebnega sektorja v izobraževanju in možnost izbire, kje se otroci šolajo, pa ne vidi ovire, da ne bi podprli dobre in pametne zasebne pobude tudi v šolstvu. Pri tem ima predvsem v mislih predšolsko varstvo in osnovnošolsko izobraževanje. Meni, da je interes župana krepiti razvoj intelekta, znanja, kreativnosti, tu lahko občina pomaga z ugodno zemljiško politiko, glede programskega dela pa to pomeni sofinanciranje programov. Kar zadeva pomisleke glede programa, pa Dolinarjeva opozarja, pa država še kako jasno določa, kaj sodi v šolo in kaj ne.

Na vprašanje, kakšen rezultat napovedujete na nedeljskih volitvah, je za brezplačnik odgovorila, da je kratkoročni cilj drugi krog. V primeru drugega kroga pa Mojca Kucler Dolinar napoveduje zmago.