"Pravica do enoletnega porodniškega dopusta s 100-odstotnim nadomestilom plače je bila krvavo priborjena", je v izjavi za javnost v DZ poudarila Črnak Megličeva. Po njenem mnenju se je "pričela odprta fronta napada na socialno državo, najranljivejše skupine pa bodo zopet med prvimi in najštevilčnejšimi žrtvami".

Toliko bolj paradoksalno pa je, pravi, da se o predlogu govori tik pred iztekom referendumske kampanje o družinskem zakoniku, saj je bilo "prav iz ust nasprotnikov zakonika ves čas slišati o svetosti materinstva, očetovstva in o pomenu družine".

Poslanka je spomnila na pred leti izvedeno analizo, ki je pokazala, da bi ob 10-odstotnem nižanju nadomestil kar 70 odstotkov mladih mater pristalo na nadomestilu, enakemu minimalni plači. Prav porodniško nadomestilo je namreč po njenih besedah transfer, ki predstavlja pomemben finančni vidik v prid odločanja za starševstvo.

V SD socialne partnerje ter koalicijske poslance, "ki prisegajo na družino in družinske vrednote", poziva, naj morebitni predlog zniževanja nadomestil za porodniški dopust zavrnejo.

Primerjanje z drugimi državami je nekorektno

Po mnenju poslanke je nekorektno tudi primerjanje pravice do porodniškega nadomestila z ureditvijo v drugih državah, saj da v Sloveniji kar 65 odstotkov ljudi prejema nižjo plačo od povprečne.

Ob namigovanjih glede rezov v porodniško nadomestilo je ostra tudi Pozitivna Slovenija, ki "takemu pristopu krčenja pravic in razgradnji socialne države" ostro nasprotuje. Poslanka Barbara Žgajner Tavš ministra za delo, družino in socialne zadeve Andreja Vizjaka v pisnem poslanskem vprašanju sprašuje, "do kam bo segla" njihova "roka pri kleščenju proračuna". Nekateri izračuni namreč kažejo, navaja, da bi s takim ukrepom lahko privarčevali 40 milijonov evrov.

Kakšni so finančni izračuni pri nižji nataliteti?

Žgajner Tavševa še sprašuje, kakšni so drugi finančni izračuni takega posega, koliko bi se na ta način znižala nataliteta in podobno. Zadnje informacije v zvezi s tem naj bi po navedbah poslanke predvidevale, da bi matere prve tri mesece prejemale 100-odstotno nadomestilo plače, druge tri mesece 90-odstotno, zadnjih šest mesecev pa naj bi to nadomestilo znižali na 80 odstotkov povprečne plače.

Vlada in koalicijski poslanci so se z izhodišči za varčevalne ukrepe seznanili v sredo, danes pa jih bodo predstavili socialnim partnerjem in začeli pogajanja. Poudarjajo, da gre le za izhodiščne predloge, da je med njimi tudi nižanje porodniškega nadomestila, pa niso uradno potrdili.