Uvodni nagovor bo pripadel mag. Andreju Vizjaku, ministru za delo, družino in socialne zadeve, predstavnike podjetij in podpornikov Zlate niti pa bo s svojo prisotnostjo in nagovorom počastil tudi častni gost, predsednik republike dr. Danilo Türk.

V Zlato nit 2011 se je letos prijavilo111 podjetij, izmed katerih so ob seštevku ocen ankete, ki so jo reševali zaposleni in ob upoštevanju BCS vprašalnika, oblikovali seznam 101 najboljšega zaposlovalca. Izmed teh pa so nato izbrali po sedem najboljših podjetij v vsaki od velikostnih kategorij – malo podjetje - do 50 zaposlenih, srednje veliko podjetje - do 250 zaposlenih, ter veliko podjetje – nad 250 zaposlenih. Med prijavljenimi podjetji je bilo kar 51 malih podjetij, srednje velikih je bilo 33 in le 17 velikih podjetij.

Pri uvrščanju podjetij med najboljše ima torej največjo težo ocena zaposlenih, saj pomeni prav njihova ocena, ki jo podajo v anketi, 80 odstotkov celotne ocene, BSC (uspešnost podjetja) pa 20 odstotkov. In kako so letos zaposleni v povprečju ocenili kakovost odnosa med zaposlenimi in organizacijo? Ocena znaša kar 3,72, kar je spodbudna rast, saj je v Zlati niti 2010 znašala 3,67 (najnižja ocena je 1, najvišja pa 5). V anketi je sodelovalo 7709 zaposlenih. Do sedaj je v Zlati niti od njenega začetka sodelovalo več kot 41 zaposlenih, kar pomeni, da gre za eno največjih raziskav v jugovzhodni Evropi s področja kadrovskih praks.

Pa poglejmo, kje imajo organizacije še možnosti za izboljšave. Zaposleni so jim namreč dali najnižje ocene pri naslednjih trditvah: Pri delu, ki ga opravljam, pridejo do izraza samo nekatere moje sposobnosti (2,78), Delo za službo opravljam tudi izven delovnega časa (2,85), V zadnjem letu sem imel-a v podjetju pogovor o mojem napredku (2,85), V podjetju se na splošno izogibamo tveganim projektom (2,97) in V zadnjem mesecu sem od nadrejenega dobil-a priznanje ali pohvalo za dobro delo (3).

Finalisti Zlate niti 2011 bodo prejeli tudi knjigo dr. Aleša Štempiharja in Franca Bračuna z naslovom Poslovni pristopi prihodnosti: kako boste dosegli trajno visoko konkurenčnost vaše organizacije. Knjiga pojasni, zakaj je danes poslovno inoviranje ključnega pomena za dvig konkurenčnosti organizacije. Osrednji inovativni elementi vsebine so: »Model razlikovalnih kompetenc«, kot podlaga za sistematično krepitev konkurenčnih sposobnosti organizacije s pomočjo »Vzvodov konkurenčnosti« in »Celovitega upravljanja konkurenčnosti«, ki predstavlja zrelostno lestvico obvladovanja konkurenčnosti. Inovativnost koncepta je v tem, da je leva stran knjige namenjena hitremu, desna pa poglobljenemu branju. Oblikovno je inovacija v nestandardnem formatu in grafiki ter barvni povezljivosti skozi celotno knjigo.

V soboto, 24. marca, torej dva dni po slovesnosti v Lutkovnem gledališču Ljubljana pa bo Dnevnik izdal tudi snopič, posvečen posebej izboru Zlata nit 2011, v katerem bodo poleg metodologije izbora podrobno prestavljeni tudi partnerji in podporniki izbora ter seveda najboljša podjetja in njihove dobre prakse. Ne bo manjkala tudi zanimiva fotoreportaža.