"Tako kot bomo zastavili, tako bo šlo"

Uprava za varno hrano ne bo samostojna in neodvisna institucija, kar bi bilo edino smiselno, temveč organ v sestavi ministrstva za kmetijstvo in okolje, ki je pristojno tudi za kmete in živilsko industrijo. Za mnenje o reorganizaciji nadzora varne hrane, ki jo načrtuje vlada Janeza Janše, smo povprašali dr. Petra Rasporja, predstojnika katedre za biotehnologijo, mikrobiologijo in varnost živil na ljubljanski biotehniški fakulteti. Do nameravanih sprememb je zelo kritičen: "Če ni samostojnosti, tudi ni objektivnosti. Če bi to šlo, bi bila Evropska agencija za varno hrano Efsa še vedno pod generalnim direktoratom za zdravje in varstvo potrošnikov in v Bruslju.

Tako pa je v Parmi, ločena od postelje in mize... Torej, če želimo zares imeti objektivnost, potem uprave za varno hrano ne moremo poriniti pod streho enega od ključnih igralcev, ki pomembno oblikuje prostor živilsko-prehranske oskrbovalne verige."

Dr. Raspor meni, da bi moral biti v nastajajočo institucijo vključen tudi zdravstveni inšpektorat. "Če res želimo neodvisnost in objektivnost takšne institucije, potem moramo to omogočiti tudi v zakonskem in prostorskem smislu, da so vsi ključni deležniki tega posla na enem mestu in v enoviti strukturi delovanja. Vsi! In tako kot bomo zastavili, tako bo šlo," je prepričan Raspor.

Janševa vlada si je v koalicijsko pogodbo zapisala, da bo v tem mandatu združila celotno področje varne hrane v eno organizacijsko enoto, vse inšpekcijske službe, ki pokrivajo varno hrano, pa v enotno inšpekcijo, ki bo delovala v okviru navedene organizacijske enote ali samostojno, neposredno pod vlado. "Za potrebe inšpekcijskih služb bomo enotno uredili uradne laboratorije, katerih rezultati analiz živil bodo tekoče objavljeni na spletnih straneh, ki bodo potrošnikom omogočale stalen vpogled v varnost in kakovost živil," še piše v koalicijski pogodbi. A ker je nova vlada snedla že obljubo glede samostojnosti nadzornega organa, ki bedi nad varno hrano, bo zanimivo spremljati, kako bo z javno objavo rezultatov analiz živil. Bo v tem primeru kmetijskemu ministru kupila oklep, da se bo obvaroval pred nezadovoljnimi kmeti in direktorji živilskih podjetij, če bo katero od njihovih spornih živil javno ožigosano kot oporečno?

Leto 2012 v znamenju spreminjanja zakonov

Računsko sodišče je nedavno preverjalo, kako učinkovit je pri nas nadzor nad varno hrano, ki ga v enem delu (prehranski dodatki, živila v gostinskih obratih, javnih ustanovah...) izvaja zdravstveni inšpektorat, v drugem pa institucije, ki sodijo pod kmetijsko ministrstvo (veterinarska in kmetijska inšpekcija, fitosanitarna uprava, direktorat za varno hrano...). Te bo vlada zdaj (razen zdravstvenega inšpektorata) spravila pod eno streho, a bodo še naprej ostale pod kmetijskim ministrstvom, čeprav je računsko sodišče opozorilo, da gre za veliko neskladje interesov in za samokontrolo nad vnašanjem pesticidov ter drugih strupov v hrano. "Ministrstvo za kmetijstvo predpisuje dovoljene količine pesticidov, ki jih v kmetijstvu uporabljajo za zaščito rastlin, po drugi strani tudi določa, na kakšen način se bo izvajal nadzor nad živili. S tem nastajajo možnosti zlorabe takega položaja in skrivanje težav, saj so lahko interesi pridelovalcev hrane nezdružljivi z interesi njihovih uporabnikov," med drugim piše v ugotovitvah revizorjev računskega sodišča. Ustanovitev uprave za varno hrano teh pomislekov ne bo odpravila, zato se postavlja vprašanje, čemu sploh predlagane spremembe.

Ker se postopek reorganizacije še ni začel, nam na kmetijsko-okoljskem ministrstvu še niso mogli postreči s podatkom, koliko predpisov bo zaradi tega treba spremeniti. Tudi tega še ne vedo, ali bo imela  nova institucija manj zaposlenih, kot jih imajo "organi", ki se bodo zlili vanjo. Znano je le, da je na fitosanitarni upravi trenutno zaposlenih 18 javnih uslužbencev, na veterinarski upravi 308, na direktoratu za varno hrano 28, na inšpektoratu za kmetijstvo, gozdarstvo in hrano pa 163. Po ocenah ministrstva naj bi s tega inšpektorata na upravo za varno hrano prešlo od 75 do 85 javnih uslužbencev.