Obama je Camerona sprejel pred Belo hišo z vojaško godbo na pihala in topovsko salvo, ob prisotnosti obeh prvih dam Michelle in Samanthe, podpredsednika ZDA Josepha Bidena, državne sekretarke Hillary Clinton in drugih uglednežev. Pred odhodom na pogovore za zaprtimi vrati sta oba voditelja potrdila dobre, trdne in trajne vezi, ki temeljijo na skupnih vrednotah, prepričanjih in idealih.

Do Cameronovega obiska v Beli hiši, kjer ga zvečer čaka državniška večerja, ki sicer uradno to ni, ker je ta čast rezervirana za poglavarje držav, kar je v britanskem primeru kraljica Elizabeta II., prihaja v času, ko se položaj v Afganistanu zaostruje. Afganistanci so pretekli mesec nasilno protestirali zaradi sežiga Koranov, nato pa je ameriški vojak konec tedna pobil 16 afganistanskih civilistov.

Obama je na novinarski konferenci zagotovil, da zveza Nato v Afganistanu nedvomno napreduje, kljub tragičnim dogodkom, ki kažejo, kako težka je misija. Povedal je tudi, da se bo prihodnje leto v skladu z načrti začel prenos varnostnih pooblastil na afganistanske sile, ki bodo konec leta 2014 z umikom mednarodnih enot prevzele odgovornost za svojo državo.

Utrujeni od dolgih vojn

Pri tem načrtu Obama ne pričakuje nobenih nenadnih premikov ali sprememb. "Ljudje postanejo utrujeni od dolgih vojn, vendar pa Američani in Britanci razumejo, zakaj je treba nadaljevati boj," je dejal Obama. Tudi Cameron je zatrdil, da se varnost v Afganistanu izboljšuje, Obama pa je dodal, da se bodo o tranziciji v Afganistanu pogovarjali podrobneje na vrhu zveze Nato konec maja v Chicagu.

Glede Sirije sta se voditelja strinjala, da bi bilo mednarodno vojaško posredovanje proti režimu Bašarja al Asada, ki od marca lani pobija lastne ljudi, preuranjeno, saj bi lahko vodilo v državljansko vojno. Čeprav sta oba potrdila, da vojski v njunih državah pripravljata načrte za vojaške opcije, kot je na primer območje prepovedi letenja, pa sta se za zdaj osredotočila na iskanje rešitev za zagotavljanje takojšnjega dostopa humanitarne pomoči do ogroženega prebivalstva in prenehanje nasilja.

V torek je Obama britanskega gosta z letalom Air Force One popeljal do Daytona v Ohiu na turnir univerzitetne košarke, danes zjutraj pa sta skupaj objavila prispevek za časopis Washington Post, v katerem sta, tako kot kasneje na novinarski konferenci, potrdila politiko "vse opcije so na mizi" glede Irana. Oba menita, da je še čas za diplomatsko rešitev iranskega jedrskega vprašanja, obenem pa zagotovljata, da so na vse možnosti odprte, kar pomeni tudi vojaško.

Iran ne bo dobil jedrskega orožja

Obama je iransko vodstvo posvaril, da se okno za diplomatsko rešitev oži, in ga pozval, naj izkoristi priložnost. "Odločeni smo, da Iran ne bo dobil jedrskega orožja. Teheran mora razumeti, da se ne bo mogel izogniti izbiri med mednarodnimi obvezami ali soočenjem s posledicami," je dejal Obama.

Eno od novinarskih vprašanj je zadevalo tudi različna pristopa Obame in Camerona do reševanja posledic gospodarske krize, pri čemer se v Veliki Britaniji osredotočajo na varčevalne ukrepe, Obamova administracija pa zagovarja začasno povečanje primanjkljajev za stimulacijo rasti. Cameron je dejal, da sta pristopa različna, ker imata obe državi drugačna valutna sistema z različnimi problemi, vendar pa cilji ostajajo enaki - gospodarska rast in zmanjšanje proračunskega primanjkljaja.

Cameron, ki je s soprogo dobil v dar žar na oglje, se z republikanci v ZDA tokrat ne bo srečal. Predvidene ima le še pogovore z newyorškim županom Michaelom Bloombergom ter županom Newarka Coryjem Bookerjem. Nocoj pa ga v Beli hiši čaka sprejem z večerjo, ki ga je Obama doslej priredil za premiera Indije leta 2009, predsednika Mehike leta 2010, predsednika Kitajske, Južne Koreje in nemške kanclerke pa leta 2011.