Mogoče ni vprašal Obame, lahko pa da je vprašal Panetto

Po poročilu mednarodnih agencij, ki navajajo neimenovani diplomatski vir, je izraelski premier Netanjahu med svojim obiskom v Washingtonu, kjer se je tri ure pogovarjal s predsednikom Barackom Obamo, od ZDA zahteval posebne izstrelke, s katerimi bi izraelska letala lahko uničila podzemne jedrske instalacije v Iranu. Izrael, kot je znano, v svoji oborožitvi nima tako imenovanih raket "bunker buster" za uničevanje podzemnih bunkerjev, niti letal za oskrbovanje z gorivom. Anonimni diplomatski vir naj bi po istih poročilih zanikal hipotezo, s katero naj bi Washington ugodil izraelski zahtevi pod pogojem, da Irana ne napade v letu ameriških predsedniških volitev.

Na vprašanje, ali je Izrael dejansko zahteval orožje, je James Carney, tiskovni predstavnik Bele hiše, v četrtek to zanikal in dodal, da v zvezi s tem vprašanjem ni bil sklenjen nikakršen dogovor. Carney, ki je imel v mislih razgovore med predsednikom Obamo in premierjem Netanjahujem, namreč ni izključil možnosti, da je izraelski premier to zahtevo izrazil med svojim razgovorom z Leonom Panetto, ameriškim obrambnim ministrom. Novica, ki so jo potrdili diplomatski viri, ki pa zanikajo, da sta strani o izraelski zahtevi sklenili že omenjeni dogovor. Nasprotno pa je novico o dogovoru med Američani in Izraelci potrdil izraelski časopis Maariv. Ugibanjem in razpravam o tem, kaj je bilo dejansko izrečeno in obljubljeno med razgovori v Washingtonu, se je pridružil tudi Mair Dagan, bivši direktor izraelske obveščevalne službe Mossad. Dagan je na ameriški televizijski mreži CBS izrazil mnenje, da Izrael ne bi smel napasti Irana nemudoma, ter obrazložil, da bi morebitni napad na Iran moral vključiti veliko število tarč. Namesto vojaškega posega bi se moral Zahod osredotočiti na prizadevanje za zamenjavo režima v Iranu, je dejal bivši šef Mossada. Dagan, ki je izraelsko obveščevalno službo vodil do lanskega leta, meni, da je iranska kriza mednarodni, ne pa izraelski problem. V intervjuju je Dagan podprl ameriško stališče o pogajanjih do zadnjega trenutka.

Na voljo še nekaj tednov

Izraelski premier je po vrnitvi iz Washingtona lokalnim medijem izjavil, da mu je v povezavi z Iranom ljubša diplomatska rešitev, a je ponovil stališče, "da ne namerava tolerirati, da bo Iran dobil jedrsko orožje, ker bi to ogrožalo obstoj Izraela". Uzi Arad, bivši Netanjahujev svetovalec za varnost, je kasneje dejal, da vprašanje napada na Iran ni vprašanje niti tednov niti let. "Koliko časa je še ostalo? Nekaj mesecev," je v Tel Avivu dejal Uzi.

Ajatola Ali Khamenei je istega dne za iransko državno televizijo dejal, da ceni prizadevanja predsednika Obame, ki pušča odprto možnost, da se jedrski spor reši po diplomatski poti. Khamenei je takoj zatem ostro napadel prizadevanje mednarodne skupnosti, da bi z ostrimi gospodarskimi sankcijami Iran prisilila k pogajanjem. "Predsednikova politika je osredotočena na ravnanje Irana, ne pa na retoriko katerega koli tipa," je na sporočila iz Teherana odgovoril tiskovni predstavnik Carney.