Poleg že pričakovanih poslikav so gradbince pri prenovi osrednjega dela graščine presenetile freske iz pozne renesanse, ki so jih takratni mojstri slikali na deske in tramove. Po mnenju strokovnjakov naj bi šlo za unikat v slovenskem prostoru. Kot pravi tajnik vipavske občinske uprave Jože Papež, so poslikave odkrili v petih dvoranah baročnega dvorca. V dveh prostorih jih bodo zagotovo obnovili, in sicer tako da bodo nove betonske plošče namestili nad poslikavami. "Freske so stare skoraj 500 let. Les, na katerem so poslikave, je dobro ohranjen. Nekaj fresk bomo restavrirali, druge pa konservirali. Do časovnega zamika pri obnovi zaradi novih odkritij ne bi smelo priti," pravi Papež. Tako stroka kot vodstvo občine menijo, da je treba poslikave ohraniti. Seveda bodo morali za restavriranje fresk zagotoviti dodatni denar na ministrstvu za kulturo ali iz drugih virov.

Sicer pa so presenečenja pri obnovi kulturnega spomenika državnega pomena v Vipavi napovedovali že pred obnovo, ko so pri konservatorskih delih v preteklih letih odkrili veliko stenskih poslikav. Po nekaterih ocenah so jih nekdanji stanovalci graščine z različnimi pozidavami zakrili najmanj 600 kvadratnih metrov, največ v pritličju, obokanih stopniščih in zgornjem nadstropju.

Naložba v obnovo graščine, ki so jo leta 1659 zgradili grofje Lanthieri, je vredna 3,9 milijona evrov. Po dokončanju obnove osrednjega dela, kjer je bila med prvo svetovno vojno avstro-ogrska vojaška bolnišnica, po prvi vojni italijanska vojašnica, od leta 1948 do 1991 pa jugoslovanska armada, naj bi obnovili tudi stanovanjski del vse tja do enega izmed izvirov Vipave. Prostori so prazni. Projekte za obnovo na vipavski občini imajo že pripravljene, denar pa naj bi zagotovili s prijavo na morebitne razpise. Tudi evropske.

Doslej je bilo veliko idej, kako bodo zapolnili obnovljene prostore graščine. Nazadnje se je izkristalizirala odločitev, da bodo vanj preselili del študija novogoriške univerze, in sicer študijski program vinarstva in vinogradništva, uredili center za raziskave vina in enoteko, del pa namenili za obogatitev vipavske turistične ponudbe in za muzej vinogradništva ter vinarstva.