Cilj revizije je izrek mnenja o uspešnosti in učinkovitosti uvedbe in odločanja o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev. Revizija se nanaša na obdobje od 14. avgusta 2010 do datuma izdaje osnutka revizijskega poročila. Torej bo revizija obsegala obdobje od uveljavitve zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev.

Računsko sodišče naj bi vzelo pod drobnogled računalniško aplikacijo ISCSD2, ki povzroča težave z izplačili socialne pomoči. Zaradi nedelovanja aplikacije je namreč prišlo do zamud pri izplačilih pomoči tistim, ki so zanjo zaprosili decembra lani in letos. Vedno več je namreč kazalcev, da aplikacija ni bila dovolj dobro načrtovana, da so jo prepozno sprogramirali in da je pred uporabo niso dovolj testirali. Sporna naj bi bila tudi dodelitev posla za nadgradnjo aplikacije, vrednega več kot milijon evrov.

Posel sta podjetji Comland in Rais dobili brez javnega razpisa z uradno obrazložitvijo, da imata avtorske pravice za obstoječo programsko kodo aplikacije ISCSD, a so z ministrstva za delo nato sporočili, da so avtorske pravice v njihovi lasti. Če to drži, so z oddajo posla brez razpisa najverjetneje kršili zakon o javnem naročanju.

Centri za socialno delo so od uvedbe nove socialne zakonodaje z letošnjim letom odločili o 110.000 pravicah. To je šele tretjina vseh pravic, o katerih morajo odločiti, gre pa tako za nove vloge kot tiste, ki so prenesene še iz časa pred novo zakonodajo. V skoraj četrtini že odločenih primerov, natančneje 26.000, gre za izplačilo denarne socialne pomoči.

V ponedeljek so centri sicer izplačali 7500 akontacij za socialne transferje ter novih odločb o denarni socialni pomoči. Ker centri zaradi nove zakonodaje sproti odločajo o številnih prošnjah, bodo v naslednjih mesecih izvedli več izplačil na mesec. Generalni direktor direktorata za socialo na ministrstvu za delo Davor Dominkuš je konec minulega tedna na novinarski konferenci pojasnil, da imajo največ dela s prošnjami za denarno socialno pomoč centri za socialno delo na severovzhodnem delu države. Zaposleni na centrih za socialno delo pa morajo odločiti še o več kot 200.000 pravicah. Pri tem je Dominkuš poudaril, da dejstvo, da o teh pravicah še ni odločeno, ne pomeni, da ljudje ne prejemajo transferjev, saj so upravičeni do akontacije. Kar 90 odstotkov vlog, ki jih rešujejo, je po njegovih besedah pokrito z izplačili.

Zaradi težav z novim informacijskim sistemom, ki povezuje 37 podatkovnih virov in 22 ustanov, je na centrih za socialno delo prihajalo do zamud pri obdelavi vlog. Sindikat centrov za socialno delo Since07 je v začetku februarja pozval pristojne na ministrstvu za delo, naj prevzamejo odgovornost za zamude. Pri tako kompleksnem sistemu bi bilo po opozorilu sindikata nujno testno obdobje. sta