Kot je po izvolitvi v izjavi za medije dejal Podbregar, je sobotni kongres stranke pokazal, da sta motivacija in volja za nadaljnje delo v LDS izjemno velika, kljub temu da v zadnjem obdobju delujejo izven parlamenta. "In v tem pogledu bomo nadaljevali delo, da se liberalna misel in kultura širita in slišita v slovenskem prostoru," je poudaril.

Štetje in organizacija

Po njegovih besedah se bodo v stranki najprej prešteli in organizirali, ker je bilo nekaj pretresov po volitvah. Prav tako bo treba izboljšati komunikacijo znotraj stranke, sledile pa bodo razprave, kako dograditi strankin program, napoveduje Podbregar. "Naš cilj je, da se uvrstimo v DZ na prihodnjih volitvah," poudarja novi predsednik. Glede finančnega stanja stranke pravi, da ni rožnato in da bo potreben program sanacije, vendar po njegovih besedah "dobre ideje v prvi vrsti ne potrebujejo finančnih sredstev, ampak motivacijo".

Podbregar, sicer nekdanji načelnik Generalštaba Slovenske vojske in nekdanji direktor Slovenske obveščevalno-varnostne agencije, bo tako na čelu LDS nasledil Kresalovo, ki je odstopila po decembrskih državnozborskih volitvah, ko je stranka ostala zunaj parlamenta. Kresalova je sicer stranko vodila od junija 2007. Ker sta lani odstopila tudi oba strankina podpredsednika, so izvolili tudi nove podpredsednike - a tokrat štiri, saj so delegati po danes sprejetih spremembah statuta število podpredsednikov povečali.

Jelko Kacin ob oddaji glasu (foto: Tamino Petelinšek/STA).

Privid demokracije

Na kongresu so sprejeli tudi deklaracijo, v kateri so med drugim zapisali, da je demokracija brez sestavine liberalnosti le privid demokracije, zato bo LDS "storila vse za to, da se kot stranka, način razmišljanja in političnega življenja kot pomemben politični akter vrne v parlament in v sodelovanju z drugimi strankami zagotovi dejavno navzočnost liberalizma kot politične alternative konzervativizmu, avtoritarizmu in populizmu v slovenski družbi".

V stranki nameravajo, kot so zapisali v deklaraciji kongresa, "sodelovati v evropskih in globalnih družbenih invencijah, ki bodo razvile nove paradigme politike, ekonomije pravičnosti, socialne občutljivosti in družbenega blagostanja". Zato ostajajo odprti "za povezovanje z vsemi političnimi akterji v Sloveniji, ki sledijo primerljivim podobnim idejam in si ne želijo prevlade, vladavine in diktature konservativnih idej," so zapisali.

Podbregar in Kresalova (foto: Tamino Petelinšek/STA).

Kot je pred glasovanjem poudaril Podbregar, nima čarobne palice in odgovorov na vsa vprašanja, jih je pa pripravljen iskati. Po njegovem mnenju je treba stranki dati nov zagon za rast na lokalni ravni, na državni ravni pa je potrebna vlada v senci. Ni nemogoče, da se predčasne volitve ne bi ponovile v bližnji prihodnosti, zato mora njihova vlada v senci postati alternativa, je poudaril Podbregar.

Ob tem se zavzema, da bi se stranka jeseni sestala na vsebinskem kongresu. Kandidat je prav tako omenil možne oblike povezovanja s sorodnimi strankami in gibanji, prav tako pa je treba po njegovem mnenju vsebinsko analizirati delovanje stranke v preteklem obdobju in izdelati program sanacije finančnih dolgov.

Milijonski primanjkljaj

Novi predsednik bo od Kresalove podedoval okoli milijonski primanjkljaj v strankini blagajni. Na finančne dolgove stranke in stroške zaradi več volitev in referendumov v zadnjih letih je v poslovilnem nagovoru opozorila tudi Kresalova. Kresalova, ki je bila predsednica LDS od junija 2007, je ob tem spomnila tudi na to po njenem mnenju viharno obdobje.

Več o finančnem stanju stranke LDS si lahko preberete tukaj in tukaj.

Foto: Tamino Petelinšek/STA

Ta vihar sta, kot pravi, povzročala delo stranke in razcvet gospodarske krize. Glede decembrskega volilnega izida Kresalova pravi, da je najtežje to, "da je bil ta visok davek, ki smo ga plačali za zmago levosredinske opcije, zaman". Kot je dejala, se je namreč uresničila napoved, da brez LDS ne bo levosredinske koalicije. Kresalova je še poudarila, da po duši in srcu ostaja liberalka, a bo liberalne vrednote "od danes dalje branila na pravnem in ne več na političnem parketu".

Člana LDS Mitja Slavinec in Aleš Gulič (foto: Tamino Petelinšek/STA).

Med okoli 160 delegati stranke so se kongresa poleg Kresalove udeležili tudi predsednik sveta stranke Anton Anderlič, nekdanji pravosodni minister Aleš Zalar, vidna člana stranke Aleš Gulič in Jožef Školč, nekdanji predsednik DZ Ljubo Germič in še nekateri poslanci LDS iz preteklega mandata ter evropski poslanec Jelko Kacin. Med gosti pa je bil tudi predsednik Demokratične stranke dela Franc Žnidaršič.