Kot piše Boris Šuligoj v Delu, se zdi skoraj neverjetno, da je španska energetska družba Gas Natural pripravila tako pomanjkljivo in sporno dokumentacijo projekta.

Tržaški Primorski dnevnik piše, da je meteorolog Fulvio Crisciani ugotovil, da so zagrešili vrsto banalnih napak. Po njegovem v pliva burje sploh niso upoštevali, kot da je v Trstu sploh ne bi bilo. Crisciani ugotavlja, da so uporabili stare podatke iz obdobja med letoma 1961 in 1990, niso pa uporabili podatkov in dognanj zadnjih dveh desetletij.

Oglasil se je Carlo Franzosini iz morskega parka Miramare, ki je prisotne spomnil, da so se pripadniki Gas Naturala obvezali, da bodo načrtu o vplivih na okolje priložili študijo posledic vpliva klorirane vode na morje. Kot pravi, tega niso storili, čeprav se klor veže na organske snovi in jih zastruplja. Po njegovem mnenju bi se morali domačini kaj kmalu odpovedati ribam iz bližnjega morja.

Oviran bo tudi ladijski promet

Boris Šuligoj piše, da so biologi, kemiki, fiziki, meteorologi, geologi, strokovnjaki s področja pomorstva, okolja, požarne varnosti opozorili tudi na to, da bi bil ob prihodu plinskih tankerjev zaradi strogih varnostnih ukrepov močno oviran preostali ladijski promet v tržaško pristanišče. Delo bi bilo ovirano kakih 220 dni v letu, kajti načrt predvideva prihod 110 tankerjev, ki bi se na terminalu tržaškega pristanišča zadrževali po dva dneva.

Kot piše Delo, je za nameček Gas Natural deželni vladi v Trstu predložil dokumentacijo kopenskega uplinjevalnika, ki je bila deloma tudi ročno popisana, nekaj delov so zapisali v angleščini in nekaj v španščini. Eden izmed strokovnjakov je pripomnil, da če bi znali bolje uporabiti spletne vire, bi zagotovo pridobili ustreznejše podatke.

Na deželno upravno sodišče se je pritožila tudi miljska občina, ker deželna vlada te občine ni uvrstila med obvezne soglasodajalce, torej med stranke v postopku. Kot piše časnik, se poznavalci bojijo, da lahko italijanska vlada sprejme tudi drugačno stališče, kot to zahteva prebivalstvo, čeprav je nasprotovanje tržaškega mestnega sveta pomembno - najverjetneje celo odločilno - prevesilo negativno razpoloženje prebivalstva proti takšnemu projektu.