Morilca so v torek pripeljali pred državnega sodnika Timothyja Grendella, ki je zanj odredil nadaljnji pripor, tožilci pa morajo do četrtka vložiti obtožnico.

Tožilec je zavrnil medijska ugibanja o motivih streljanja, od ljubosumja in mamil do maščevanja za nasilništvo. Po njegovih besedah je storilec žrtve izbral po naključju. Zagotovil je, da bo pravici zadoščeno, vendar smrtna kazen ne pride v poštev, ker je Lane mladoleten.

Lane je iz doslej še nepojasnjenega razloga v ponedeljek zjutraj v jedilnico srednje šole Chardon, ki nosi ime po kraju v predmestju Clevelanda, prinesel pištolo, ki jo je vzel svojemu stricu, in nož. Pristopil je k mizi, kjer so sedeli dijaki, in brez opozorila začel streljati. Iz jedilnice naj bi ga pregnal pomočnik trenerja nogometnega moštva srednje šole Frank Hall, kasneje pa so ga aretirali pri njegovem avtomobilu. Dejanja je tožilcu že priznal.

Nekaj ur po streljanju je umrl Daniel Parmertor, v torek zjutraj so za možgansko mrtvega razglasili Russella Kinga mlajšega, v torek popoldne pa je ranam podlegel še Demetrius Hewlin. V streljanju sta bila ranjena še dva dijaka, eden med njima lažje in je že zapustil bolnišnico.

King in Parmertor nista bila vpisana v šolo Chardon, ampak sta v jedilnici le čakala na avtobus, ki bi ju odpeljal v njuno poklicno šolo. Lane prav tako ni bil dijak Chardona, ampak je bil vpisan na bližnjo posebno šolo za dijake z duševnimi in drugimi motnjami. Dijaki ga opisujejo kot tihega in mirnega mladoletnika, ki prej nikoli ni imel težav z nasiljem.

V ameriški šolskih ustanovah so podobna streljanja skorajda  običajna. Glavni vzrok za pokole pa je razširjenost in dostopnost strelnega orožja. Do najhujše tragedije je prišlo leta 2007 na univerzi Virginia Tech, ko je strelec ubil 33 ljudi. Najhujši primer nasilja v zgodovini ameriških srednjih šol pa se je zgodil leta 1999 na šoli Columbine v Koloradu, ko je bilo ubitih 12 ljudi.