Potem so se pomaknile od orhideje, na kateri se je bohotilo po hitri oceni vsaj 90 cvetov, in jo obsipale z vzdihi, kot bi jih poslušala devica Julija od hrepenečega Romea pod balkonom. Zaljubljene oči gledajo le v eno smer, a katero od 300 različnih razstavljenih orhidej bi lahko označili za najlepšo, je težko napovedati. In tudi ni pošteno.

Priljubljenost orhidej je pred desetletjem pljusknila tudi v slovenske domove, kjer so ugotovili, da tropske lepotice v resnici niso tako hudo zahtevne za vzgojo, kakor so nam trdili pred desetletji, ko so si jih - tudi zaradi njihovih cen - lahko privoščili le premožnejši. Najpogostejši in morda tudi najenostavnejši za domačo vzgojo so falenopsisi in cimbidiji, a v vrtnarstvu Kurbus že od leta 2004 z velikimi razstavami orhidej številnim ljubiteljem prikazujejo, kako zelo bogata je raznolikost orhidej.

Nekatere dišijo po čokoladi

Strokovna vodja Vrtnarstva Kurbus v Meleh pri Gornji Radgoni Simona Kurbus je s strastjo po vseh koncih sveta stikala za raznolikimi orhidejami in se odločila, da jih bo pokazala očem javnosti. Njeni napori trajajo več mesecev, nato s sodelavci več tednov preurejajo okolje v svojih rastlinjakih v pravi tropski deževni gozd. V tem okolju si zlahka predstavljaš, da si na tisoče kilometrov daleč od domačih skrbi in hitenja. Čas se ustavi v toplem tropskem gozdu.

"A to je orhideja?" uide obiskovalcu. Roke se skoraj nehote približujejo rastlinam z nenavadnimi oblikami listov in pisanimi ter neobičajnimi cvetovi, ki visijo z debel. Nekatere tudi dišijo. Sladko, omamno, nekatere čokoladno ali parfumsko.

Metulji vsak drugi dan iz Kostarike

V družinskem Vrtnarstvu Kurbus razstavo orhidej na vsaki dve leti pripravljajo od leta 2004. Vedno večja in bogatejša je. V letu 2010 si jo je ogledalo več kot 30.000 obiskovalcev. Letos so razstavili 300 vrst orhidej in jim namenili 700 kvadratnih metrov razstavnih površin, med orhidejami pa se preletava 500 pisanih metuljev, ki jih na vsaka dva dni dobavljajo iz Kostarike, da se sveži vsak dan izlegajo iz bub kar pred očmi obiskovalcev. Doživetje, ki ga nestrpno čakajo poznavalci orhidej in tudi manj izkušeni opazovalci, ki jih navdihujejo stvaritve narave. Prihajajo iz vseh koncev Slovenije, a tudi iz sosednjih držav. Orhideje in metulji bodo na ogled v Meleh do 18. marca, v vrtnarstvu pa so poskrbeli tudi za strokovno predavanje o orhidejah ter stalne nasvete o njihovi negi. Po razstavi Kurbusovi eksponate ponudijo naprodaj po polovični ceni.