Potem ko je sedemurna stavka na letališču v Frankfurtu v četrtek povzročila odpoved 172 poletov in botrovala številnim zamudam, so letalski prevozniki po poročanju ameriške tiskovne agencije AP odpovedali že 282 za danes načrtovanih poletov na in z frankfurtskega letališča.

Število odpovedanih poletov se bo sicer najverjetneje še precej zvišalo, saj naj bi po poročanju francoske tiskovne agencije AFP samo nemški letalski prevoznik Lufthansa danes odpovedal 250 poletov. Stavka se je danes začela ob 8. uri zjutraj in naj bi trajala do 22. ure zvečer. Upravitelj frankfurtskega letališča, družba Fraport, tudi za danes upa na izvedbo vsaj polovice od okoli 1300 predvidenih vzletov in pristankov.

Posledivce na Ljubljanskem letališču

Na Aerodromu Ljubljana so za STA pojasnili, da so ob petkih na voznem redu štirje odhodi in štirje prihodi iz Frankfurta, vse opravlja Adria Airways. Današnji jutranji let v Frankfurt je bil opravljen, vendar z nekaj več kot uro zamude. Let ob 12.15 pa je bil odpovedan. Popoldanski in večerni polet - ob 16.30 in 18.20 - sta bila po navedbah Adrie združena v enega. Predvidoma bodo potniki iz Ljubljane poleteli ob 18.20.

Podobno je tudi pri letih iz Frankfurta v Ljubljano. Pred nekaj minutami je z zamudo v Ljubljani pristalo letalo, ki je letelo iz Frankfurta in bi moralo pristati ob 11.20. Predvideni prihod ob 15.35 je odpovedan, popoldanski in večerni polet pa sta združena v enega. Letalo bo proti Ljubljani predvidoma poletelo ob 20.50.

Na Aerodromu potnikom priporočajo, naj upoštevajo nasvete letalskega prevoznika in naj sproti spremljajo status letov na njihovi spletni strani. "Zaenkrat nimamo informacije, da naj bi se stavka nadaljevala tudi jutri," ob tem pravijo v Aerodromu Ljubljana. Seveda upajo, da bo pri tem ostalo in da bo s petkom letalski promet s Frankfurtom stekel nemoteno.

Na frankfurtskem letališču stavka okoli 200 kontrolorjev letenja, tako tistih, ki skrbijo za letalski promet v nadzornem centru, kot tistih, ki usmerjajo letala na in s parkirnih prostorov. Člani sindikata kontrolorjev letenja (GdF) zahtevajo višje plače in krajši delovni čas.

Izpostavljajo namreč dodatno kompleksnost, ki ga je v njihovo delo vneslo odprtje četrte vzletno-pristajalne steze na letališču v Frankfurtu konec lanskega leta, kar pa se ne pozna na njihovem delovnem času in plačilu. Za potezo so se odločili, ko je Fraport zavrnil predlog za mediacijo.

Sicer za konec tedna GdF ne načrtuje nadaljevanje stavke. Vodstvu Fraporta želijo dati "čas za premislek", je dejal glavni pogajalec Dirk Vogelsang.

Stavkajoči delavci so si s svojo potezo sicer prislužili precej kritik. Fraport je njihovo dejanje označil za "neodgovorno" in "nerazumljivo". Nemško industrijsko združenje BDL pa je stavko označilo za nesprejemljivo.

"Da samo 200 od skupno 20.000 ljudi, ki delajo na frankfurtskem letališču, želi paralizirati celotno delovanje, je nesprejemljivo," je dejal prvi mož BDL Klaus-Peter Siegloch. "Majčkena skupina je za svoje plačne zahteve za talce vzela več deset tisoč potnikov. Prizadeta bo celotna evropska letalska mreža," je še izpostavil.

Podobno je v četrtek menil član upravnega odbora drugega industrijskega združenja, BDI, Dieter Schweer. Izpostavil je, da bo stavka prizadela celotno gospodarstvo. "To je neodgovorno in povsem nesorazmerno," je menil.

Dodatni vlaki iz Frankfurta

Nemški železniški operater Deutsche Bahn poskuša položaj omiliti z dodatnimi vlaki in osebjem, saj pričakujejo, da bo več potnikov namesto z letalom potovalo z vlakom. Lufthansa in Air Berlin sta potnikom za potovanje na destinacije v Nemčiji na primer ponudili zastonj železniške karte.

Frankfurtsko letališče je tretje največje v Evropi. Več poletov dnevno poteka le prek londonskega Heathrowa in pariškega Charles de Gaulle.