Po novem bodo obdavčene tudi cerkvene nepremičnine, kot so na primer šole, zdravstvene ustanove in različni domovi, tudi če je v njih del prostorov namenjen bogoslužju in nepridobitnim dejavnostim, poročajo italijanski mediji.

Davčni inšpektorji bodo preverili, kolikšen del dejavnosti je dejansko namenjen nepridobitnim dejavnostim, vse ostalo pa bodo obdavčili. Enako bo veljalo tudi za druge doslej iz obdavčitve izvzete subjekte, na primer stranke, društva in sindikate, če v njihovih prostorih ne poteka zgolj nepridobitna dejavnost.

Načrtovana sprememba zakonodaje je sicer povezana s postopkom zaradi domnevnega izkrivljanja konkurence in nedovoljene državne pomoči, ki ga je zoper Italijo uvedla Evropska komisija leta 2010, pišejo italijanski mediji.

Ugibanja o tem, koliko naj bi znašali dodatni davčni prihodki iz obdavčitve cerkvenih nepremičnin, so zelo različna. Gibljejo se od manj kot 100 milijonov evrov pa vse do 2,2 milijarde evrov letno. Agencija za prihodke ocenjuje, da bi lahko pobrali dodatni dve milijardi evrov davkov.

Vlada Maria Montija se bo v prihodnjih tednih po poročanju italijanskih medijev ukvarjala tudi s celovitejšo reformo davčnega sistema, s ciljem znižati davčno obremenitev socialno najšibkejših slojev in poenostaviti celoten sistem.

Med drugim naj bi vlada razmišljala o znižanju najnižje dohodninske stopnje, ki zdaj znaša 23 odstotkov, in odpravi že načrtovanega dodatnega zvišanja davka na dodano vrednost za dve odstotni točki.

Izpad teh davčnih prihodkov - zgolj znižanje najnižje dohodninske stopnje za eno odstotno točko naj bi pomenil pet milijard evrov manj davčnih prilivov - bodo skušali nadomestiti z izterjavo utajenih davkov, poročajo italijanski mediji.