Kangler in Hajnšek vložila obtožnico zoper Kresalovo

Mariborski župan Franc Kangler in prvi mož mariborske Snage Ivan Hajnšek sta v četrtek na kazenski oddelek Okrajnega sodišča v Ljubljani vložila obtožna predloga proti nekdanji ministrici za notranje zadeve Katarini Kresal. Tako sta se odločila, ker se Kresalova kot notranja ministrica ni odzvala na njune pritožbe zoper delo policije.

Kot je danes povedal Kangler, je bila podlaga za njegovo odločitev nedavni sklep Okrožnega državnega tožilstva v Ljubljani, s katerim je tožilka Mojca Gruden zavrnila njuni kazenski ovadbi zoper Kresalovo. Tožilka je namreč v zavrnitvenem sklepu ugotovila, da Kresalova ni opustila uradne dolžnosti, s tem ko o pritožbah zoper predhodno vložene kazenske ovadbe proti Kanglerju in Hajnšku ni odločala, saj zanjo naj ne bi bila pristojna.

"Preiskavo sem vodila kot vse ostale primere"

Kresalova je v odzivu zapisala, da je policija preiskavo vodila tako kot vse ostale primere. Dodala je, da na potek preiskave sama kot ministrica ni imela nobenega vpliva, niti ni bila seznanjena s podrobnostmi.

"Župan je zoper policiste vložil kazenske ovadbe, ki jih obravnava pristojno tožilstvo. Sama sem mu v odgovoru na dopis, v katerem je izrazil pričakovanje, da bodo zoper policiste uvedeni disciplinski postopki in notranja preiskava, zapisala, da nepravilnosti niso bile ugotovljene, saj je postopek potekal na podlagi sodnih odredb in v skladu z usmeritvami pristojnega tožilca in da zato tudi ne bomo uvedli posebnih ukrepov," je zapisala Kresalova.

Da očitki Kanglerja, ki jih naslavlja nanjo niso utemeljeni in da ni kršila zakona o policiji, po njenem mnenju dokazuje tudi to, da je tožilstvo njegovo ovadbo zavrglo. "Komentarji Kanglerja na račun ustavitve postopka pa zgolj dokazujejo njegovo popolno nespoštovanje institucij pravne države, kar pa je pri nas že očitno postala navada med politiki, ki se znajdejo v kazenskih postopkih," je zapisala in dodala, da Kangler za postopke, ki jih zoper njega vodijo organi pregona, vedno znova najde politične razloge in kaže s prsti na druge.

"Čas bi že bil, da prst obrne vase in se sprijazni s tem, da pravna država za vse velja enako, tudi zanj in da njegovo neumorno blatenje drugih tega ne bo spremenilo," je še zapisala.

Kangler presenečen

Kangler je nad takšnim zapisom tožilke presenečen, saj je zoper Kresalovo podal kazensko ovadbo zaradi zlorabe položaja. Po njegovih besedah je iz njegovega dopisa takratni notranji ministrici, poslanega maja lani, jasno razvidno, da je sam v zvezi z različnimi kaznivimi dejanji kazensko ovadil direktorja generalne policijske uprave Janka Gorška ter še nekatere druge policiste.

Hkrati ji je poslal tudi obremenilno dokumentacijo ter izrazil pričakovanje, da bo ministrica v skladu s predpisi zoper ovadene uvedla disciplinski postopek ter notranjo preiskavo. O teh ugotovitvah je Kangler želel biti obveščen. Mariborski župan je prepričan, da bi v skladu z zakonom Kresalova morala po prejemu dopisa tega obravnavati kot pritožbo ter v 30 dneh na njegov dopis tudi odgovoriti. Notranja ministrica mu je po izteku 30 dni odgovorila, da je dopis prejela, vendar pa naj njegovih zahtev po uvedbi notranje preiskave ne bi upoštevala.

Zakaj obtožni predlog

Iz omenjenih razlogov se je Kangler odločil, da bo po izdanem sklepu tožilke kot subsidiarni tožilec na pristojno sodišče vložil obtožni predlog zoper Kresalovo. Prepričan je, da obstajajo vsi elementi kaznivega dejanja, nekdanja ministrica pa da je utemeljeno osumljena storitve kaznivega dejanja. To naj bi bilo mogoče po njegovem dokazati tudi na podlagi listin, ki jih je sama podpisala ter jih poslala njemu in Hajnšku.

Ob tem je župan še napovedal, da bo, če bodo podobno usodo doživele tudi nekatere druge njegove vložene ovadbe proti policistom, na podlagi materialnih dokazov, s katerimi razpolaga ter nekaterih že izdanih ugotovitev sodišča, predvsem v zvezi z zadevama Doma pod gorco in Toplarna, ravnal enako ter tudi zoper njih vložil obtožne predloge kot subsidiarni tožilec.

Kangler se je dotaknil tudi izjav Danijela Lorbka

Kangler se je dotaknil tudi izjav direktorja mariborske policijske uprave Danijela Lorbka, da nekatera njegova ravnanja razume kot pritisk na policiste. "Zato ga javno sprašujem, kako je kot direktor ukrepal glede na moje v javnosti večkrat izrečene obtožbe, da bi preveril, ali so bile moje navedbe resnične ali ne. V kakšni državi pa živimo, če se pritožim na postopek policista, pa tega postopka potem nihče ne obravnava," je še dejal mariborski župan.